Poszukiwanie sensu życia i osąd świata przez bohatera literackiego. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Poszukiwanie sensu życia jest nieodzownym elementem istnienia każdego człowieka, którego w pewnej chwili nachodzi refleksja metafizyczna nad własnym życiem, nad własną drogą. Niektórzy nie potrafią poradzić sobie z odpowiedzią na to pytanie, inni zaś robią wszystko, by znaleźć odpowiedź. Często wyruszają w drogę, która okazuje się trudna, a także zmienia ich. Stają się dojrzalsi i choć nie ma dla nich powrotu do młodzieńczej niewinności, nie ma czego żałować, ponieważ ich osąd świata staje się pełniejszy i dojrzalszy, a oni sami mogą lepiej odnaleźć się we własnym życiu, jeśli poznają jego prawdziwy i istotny sens. 

Kordian to jeden z najbardziej znanych dramatów autorstwa poety Juliusza Słowackiego. Na przykładzie tytułowego bohatera jesteśmy w stanie zaobserwować transformację wewnętrzną człowieka młodego, zakochanego w poezji i ufającego jej, w dojrzałego mężczyznę, który odnajduje swoje prawdziwe powołanie życiowe.

Kordian jako młody człowiek przeżył wstrząs związany z odrzuceniem przez ukochaną, starszą od niego kobietę. Odrzucenie to doprowadziło go do nieudanej próby samobójczej. Kiedy otrząsnął się z depresji, zaczął analizować swoje życie postanowił wyruszyć w wielką podróż, by sprawdzić, czy świat rzeczywiści wygląda tak, jak przedstawiany jest w literaturze romantycznej. Podróż ta okazje się pasmem bolesnych rozczarowań duchowych i emocjonalnych. Wszystkie filary, na których Kordian opierał swój dotychczasowy światopogląd, upadały. Literatura okazywała się być daleka od życia, miłość uzależniona od pieniędzy, a szlachetność od polityki.

Mimo że była to podróż wstrząsająca, pomogła Kordianowi dojrzeć i odnaleźć sens życia. Zrozumiał, że nie może polegać na innych i jeśli czegoś pragnie, musi zawalczyć o to samodzielnie. Pragnął zaś najbardziej uwolnienia swojej ojczyzny spod jarzma zaborców, więc to właśnie tej działalności postanowił się poświęcić po powrocie na ziemie polskie. 

Sensu życia w pewien sposób poszukiwał również Mały Książę, tytułowy bohater powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint Exupery’ego. Był to mały chłopiec, na którego niewielkiej planecie pojawiła się Róża, piękny, lecz wymagający atencji i pracy kwiat.

Chłopiec w pewnym momencie poczuł się przez nią wykorzystywany, dlatego też wyruszył w drogę, by nie tylko poszukać odpowiedzi na pytanie czym jest miłość, lecz także spróbować odnaleźć sens swojego życia. Trafiał na różne planety i spotykał różnych dorosłych, którzy byli na tyle zagmatwani we własne problemy, że nie mogli go niczego nauczyć. Dopiero Lis spotkany na Ziemi wytłumaczył chłopcu, na czym polega prawdziwa przyjaźń i uświadomił mu, że relacja z Różą nie byłą oparta na wzajemności.

Podróż ta na pewno w znaczący sposób zmieniła Małego Księcia, pozbawiła go młodzieńczej, w zasadzie dziecięcej niewinności, lecz  być może pomogła mu w odpowiedzeniu sobie na pewne podstawowe pytania, na które każdy z nas musi znaleźć sobie odpowiedź na własną rękę. Mały Książę po odbyciu tej wielkiej podróży zmienił swój osąd świata.