Afryka Kazika to powieść autorstwa Łukasza Wierzbickiego, opisująca wielką podróż rzeczywistego odkrywcy po Afryce. Taka forma opowieści o ludzkim życiu sprzyja rozwijaniu różnorodnych motywów literackich, które nawiązują również do innych tego typu dzieł.
Motyw podróży
To zdecydowanie najważniejszy i najbardziej wybijający się motyw literacki, ponieważ podróż sama w sobie jest również głównym wątkiem powieści. Główny bohater nie tylko podróżuje po Afryce i odkrywa nieznane sobie kraje, plemiona i krajobrazy, lecz także udaje się w głąb siebie samego. Poznaje swoje wnętrze, konfrontując je z innymi kulturami, z nieznanymi sobie modelami politycznymi czy nawet z niezwykłą kuchnią. Widzi też inaczej rolę białego człowieka na Czarnym Lądzie. Wszystko to sprawia, że podróż taka zmienia go nie tylko pod względem nabytej wiedzy, lecz także nabytego doświadczenia i patrzenia na świat i rzeczywistość dookoła.
Motyw Afryki
Kontynent afrykański jawi się Kazimierzowi Nowakowi w inny sposób niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Często bowiem postrzegamy Afrykę przez pryzmat pięknych fotografii sawanny i dzikich zwierząt w katalogach turystycznych. Nowak pokazuje ją jednak jako ogromną przestrzeń, na której żyją rzeczywiści ludzie, zmagający się z prawdziwymi problemami. Afryka to piękny, ale i niebezpieczny kontynent, posiadający ogromną historię i różnorodną kulturę, niedającą się sklasyfikować kilkoma zdaniami w podręczniku czy katalogu.
Motyw zderzenia kultur
W motywie tym nie chodzi tylko o to, że Kazimierz Nowak jako biały człowiek podróżował przez Afrykę. Zwiedzenie całego kontynentu uświadomiło mu, że sama Afryka jest przecież kulturowym tyglem wielu narodowości, państw, plemion, ustrojów, języków i rodzajów życia. Od państw cywilizowanych po plemiona zupełnie dzikie, ludożercze. Hasło „afrykański” nie mówi więc samo w sobie nic, ponieważ kontynent wielokrotnie większy od Europy jest wewnętrznie bardzo mocno zróżnicowany. Na jego obszarze konfrontują się ze sobą mniejsze, lecz nie mniej ważne kultury i style życia. Pod tym względem Afryka może być nawet ciekawsza od Europy, dużo bardziej jednolitej pod względem poziomu cywilizacyjnego, nawet jeśli uważającej siebie samą za bardzo zróżnicowaną.
Motyw życia i śmierci
Główny bohater bardzo często znajduje się na granicy życia i śmierci i wielokrotnie wydaje się, że tym razem nastąpi jego kres. Zostaje zaatakowany przez lwa, a potem w samotności zapada na wysoką gorączkę. To popycha go do bardzo głębokich refleksji egzystencjalnych, jednak zawsze później udaje mu się wyjść cało z opresji.