Elrond (Hobbit) – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Elrond. Jest on w połowie elfem, a w połowie człowiekiem. Dzięki temu mógł wybrać, czy woli zostać w ludzkiej postaci, czy stać się elfem i być nieśmiertelny. Wybrał bycie elfem. Jego imię związane jest z wielką salą tronową w Menegrocie. Salę tę zwano Menelrond, co znaczy „Kopuła Nieba”. Odegrał dość ważną rolę w powieści, chociaż pojawia się na kartach książki dość krótko.

Beorn – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Beorn. Jest to człowiek, który potrafi zamieniać się w niedźwiedzia. Jego imię pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza niedźwiedzia-wojownika. Jest jednym z bohaterów, którzy odegrali największą rolę w powieści. Jego wkład i pomoc zadecydowały o powodzeniu misji krasnoludów.

Smaug – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Smaug. Jest to ogromny, stary smok, który pilnuje skarbu ukrytego w Samotnej Górze. Jego imię pochodzi od niemieckiego czasownika „smaugan”, który oznacza „przeciskać się przez dziurę”.

Krasnoludy – charakterystyka

W powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena występuje wiele ras postaci, które odgrywają mniej lub bardziej znaczące role w fabule. Jedną z nich są krasnoludy, które są inicjatorami całej wyprawy po skarb.

Gollum (Hobbit) – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Gollum. Niegdyś był hobbitem, ale przez lata spędzone w ciemnej, chłodnej jaskini zupełnie utracił swój hobbici wygląd, dlatego Bilbo nie do końca może poznać w nim przedstawiciela swojego gatunku.

Gandalf (Hobbit) – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest czarodziej Gandalf. Od niego rozpoczyna się cała przygoda tytułowego hobbita, ponieważ to czarodziej uznał, że Bilbo Baggins będzie najlepszym kompanem dla grupy krasnoludów.

Elfy – charakterystyka

W powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena występuje wiele ras postaci, które odgrywają mniej lub bardziej znaczące role w fabule. Jedną z nich są elfy, które odegrały znaczącą rolę w książce, pomagając krasnoludom odzyskać sprawiedliwość i zabić Smauga. Dzielą się na elfy wysokie i leśne elfy. Oba plemiona nie różnią się od siebie wyglądem i zwyczajami, a jedynie miejscem zamieszkania.

Thorin Dębowa Tarcza – charakterystyka

Jednym z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Thorin Dębowa Tarcza. Jest on królem Plemienia Durina. To on zorganizował wyprawę po skarb ukryty w Samotnej Górze. Jego imię oznacza „śmiały i odważny”.

Bilbo Baggins – charakterystyka

Głównym i tytułowym bohaterem powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena jest Bilbo Baggins. Jest on przedstawicielem plemienia hobbitów i postacią, którą odegrała najważniejszą rolę w odzyskiwaniu skarbu krasnoludów.

Hobbit – streszczenie

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to powieść J. R. R. Tolkiena, która została wydana w 1937 roku. Inspirowana była staroskandynawskimi legendami, którymi fascynował się Tolkien i badał je naukowo. Książka opowiada o przygodach małego hobbita – Bilbo Bagginsa – który wyrusza wraz z grupą krasnoludów na wyprawę do Samotnej Góry, by odzyskać należący do krasnoludów skarb ich przodków.