Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki – motyw utopii

Wyrażeniem „utopia” zwykliśmy określać jakąś sytuację lub stan, które nie są możliwe do osiągnięcia w realnym świecie, ale które reprezentują cechy, do których warto dążyć. Najczęściej określenia tego używa się w odniesieniu do koncepcji ustrojów politycznych, które mają doprowadzić społeczeństwa do życia idealnego. Jedną z takich koncepcji przedstawił Ignacy Krasicki w swojej powieści Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki. 

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki – motywy literackie

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki to powieść Ignacego Krasickiego. Powieść niezwykła jak na epokę oświecenia. Łączyła ona w sobie bowiem elementy powiastki filozoficznej, pamiętnika czy dzieła typowo przygodowego. Nie dziwi więc, że powieść jest pełna przeróżnych motywów literackich, które możemy odnieść nie tylko do innych dzieł epoki, lecz do całej literatury w ogóle. 

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki – streszczenie

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki to jedna z najbardziej niesłychanych powieści polskiego oświecenia, bardzo wyróżniająca się na tle epoki i do dziś pozostająca dziełem bardzo oryginalnym. Główny bohater bowiem zwiedza świat i trafia na wyspę, gdzie poznaje tajemniczy lud Nipuan. Życie z nimi jest idyllą, jednak mężczyzna postanawia skonfrontować ich nauki z prawdziwym życiem i wraca do prawdziwego świata. To koncept, którego nie powstydziliby się dzisiejsi autorzy literatury fantastycznej, natomiast Ignacy Krasicki napisał tę rzecz już trzysta lat temu.