Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Odjazd

Odjazd

Odjazd to utwór będący wspomnieniem rozstania, z którym wiąże się opuszczenie na zawsze miejsca bliskiego sercu i ukochanej osoby. Podmiot liryczny bezpośrednio wyraża swoje uczucia w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Wiersz otwiera interesująca metafora:


Gdym odjeżdżał na zawsze znajomym gościńcem,
Patrzyły na mnie bratków wielkie, złote oczy,
Podkute szafirowym dookoła sińcem.

 

Bratki to kwiaty, które – wyposażone tu w zmysł wzroku – zostały poddane zabiegowi animizacji. Zatem kryje się pod nimi ktoś, z kim podmiot liryczny musiał się rozstać. Szafirowe sińce mogą w tym przypadku zarówno nazywać kolor płatków rośliny, jak i sugerować dramatyczne okoliczności rozstania – spowodowane płaczem rany pod oczami.
 
Opisane wydarzenie miało miejsce podczas dojrzałego lata, na co wskazują owalnie zasadzone rośliny, latające gromadnie motyle i kwitnienie rezedy, której pomarańczowe kwiaty kojarzą się osobie mówiącej z rdzą:
 
 
Był klomb i rój motyli i błękit przezroczy,
I rdzawienie się w słońcu dojrzałej rezedy.
 
Piękno przyrody kontrastuje jednak z cierpieniem, które spowodowało rozstanie.
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

dobre

25.02.2018 r., IP: 89.64.63.38 ja

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW