Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Schadzka spóźniona

Schadzka spóźniona

Wiersz Schadzka spóźniona to erotyk, którego tematem jest rozłąka dwojga kochanków. Utracony raj ewokuje żal za tym, co mogło być, a nigdy nie nadeszło. Podmiot liryczny przeżywa gorzkie rozczarowanie dniem dzisiejszym. Aktualizując w swoich myślach przeszłość, z utęsknieniem spogląda wstecz, na nowo analizując dawne błędy.

W wierszu przeplatają się różne czasy: przeszłość (Trzeba nam było spleść dłonie uparte), teraźniejszość (Coraz to mocniej otulasz się w chustę) i przyszłość (Pójdziemy śladem cienia i szelestu). Bohater wiersza, mówiąc o doświadczeniach własnych i swojej kochanki, ujawnia się bezpośrednio, wypowiadając się w formie podmiotu zbiorowego. Współtworzy zatem w swoim monologu „my” wraz z partnerką – mimo definitywnego końca związku.

 
Osoba mówiąca zachęca do odwagi w wyrażaniu miłości i możliwie najpełniejszego jej przeżywania, ponieważ wartość ta przemija:
 
Trzeba nam było rzec dawniej te słowa,
Co dzisiaj zabrzmią – spóźnione i puste!

 

Z perspektywy czasu stwierdza, że wzajemne miłowanie cementują wspólna odpowiedzialność i odwaga w zmaganiu się z przeciwnościami losu:
 
Trzeba nam było spleść dłonie uparte
I z zamkniętymi iść w słońce oczyma!
 
Liryka miłosna Bolesława Leśmiana czerpie z estetyki symbolizmu. Jej najbardziej charakterystycznym rysem jest pozostawienie w tekście niedomówień znaczeniowych. W omawianym utworze do semantyki symbolizmu odsyłają motywy oznaczające części ciała – przede wszystkim oczy, usta i dłonie, od wieków charakterystyczne dla utworów o tematyce miłosnej:
 
Trzeba nam było spleść dłonie uparte
I z zamkniętymi iść w słońce oczyma!
Dzisiaj te oczy zostaną – otwarte,
Dzisiaj się warga w pół drogi zatrzyma…
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW