Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Szewczyk

Szewczyk

Utwór ma charakter balladowy. Jego bohaterem jest tytułowy szewczyk. Wyraz „szewczyk” brzmi inaczej niż „szewc”; sugeruje kruchość i delikatność postaci[1]. Wskazuje także na kogoś, kto jest początkującym adeptem szewskiego rzemiosła.

Szewczyk w naszej tradycji odsyła do konotacji baśniowych, np. Janka, co psom szył buty Juliusza Słowackiego, jednak Leśmian dokonuje reinterpretacji tego motywu, ukazując swojego bohatera jako zmagającego się z losem kalekę.

Atmosferę właściwą balladzie od początku tworzą takie elementy przestrzeni, jak utrudniająca widzenie mgła i ciemność, będące wprowadzeniem do opisania niezwykłych wydarzeń. Rzecz dzieje się najprawdopodobniej w niewielkim domu na przedmieściu. Upersonifikowana latarnia z zaciekawieniem wspina się na palcach, obserwując to, co na razie jest ukryte przed czytelnikiem:
 
W mgłach daleczeje sierp księżyca,
Zatkwiony ostrzem w czub komina,
Latarnia się na palcach wspina
W mrok, gdzie kończy się ulica.
 

 

Księżyc daleczeje, a więc oddala się od ukazanego tu miejsca, to zaś każe widzieć ukazany zaułek w izolacji od otaczającego świata. Na peryferiach tych żyje obłędny szewczyk – kuternoga – kulejący rzemieślnik, który szyje buty dla Stwórcy:
 
Szyje, wpatrzony w zmór odmęty,
Buty na miarę stopy Boga,
Co mu na imię – Nieobjęty!
 
 
 
 
1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Dziękuję, bardzo mi pomogło. Pan podał nam błędną interpretację dla zmyły, ale dzięki TEJ pracy napisałam na 5-. Wielkie brawa!!

05.03.2017 r., IP: 109.243.8.68 Zadowolona :)

dzięki przydało mi się :) :) ;)

04.05.2014 r., IP: 46.112.237.8 Kamilka ;)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW