Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Topielec

Topielec

Topielec Leśmiana otwiera tom Łąka i stanowi utwór o charakterze programowym, przynoszącym zarys problematyki całego zbioru.

 

Wiersz jest balladą, o czym świadczą obecne tu takie cechy gatunku, jak fantastyczny bohater, eksponowanie niezwykłych wydarzeń czy szkicowość fabuły. Tworzy go regularny trzynastozgłoskowiec o rymach parzystych.
 
Słowo „topielec” ma dwa znaczenia. Po pierwsze, to zwłoki utopionego człowieka bądź uratowanego od utonięcia, po drugie zaś, w baśniach oraz podaniach ludowych to duch osoby, która się utopiła, i pośmiertnie pokutuje za swoje winy. Zakres znaczeniowy tego wyrazu w kontekście omawianego liryku jest trudny do ustalenia, jednak można postawić hipotezę, że chodzi tutaj o martwe ciało.

 

Utwór rozpoczyna się od antycypacji zdarzeń. Podmiot liryczny, który nie ujawnia się bezpośrednio, relacjonuje:
 
W zwiewnych nurtach kostrzewy, na leśnej polanie,
Gdzie się las upodabnia łące niespodzianie,
Leżą zwłoki wędrowca, zbędne sobie zwłoki.
 
Zatem najpierw poznajemy finał losów bohatera: leży on nieżywy w lesie. Osoba mówiąca wypowiada ten fakt z ironią. Ciało określone jest tu jako zbędne sobie zwłoki, ponieważ nie ma w nim duszy, która stanowi integralną część człowieka.  

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

coś więcej o samym utopcu - http://slowianskibestiariusz.pl/bestiariusz/demony-wodne/utopiec/

14.04.2016 r., IP: 212.244.210.219 utopiec

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW