Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » W malinowym chruśniaku

W malinowym chruśniaku

Cykl erotyków Leśmiana otwiera wiersz zaczynający się od słów W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem, które pełnią funkcję tytułu utworu, jak i całego cyklu.

 
Temat niniejszego liryku to namiętność rodząca się między kochankami. Podmiotem lirycznym jest mężczyzna, który przedstawia miłość jako doświadczenie zmysłowe, mające miejsce na łonie natury – i przy jej współudziale. Wypowiada się on zarówno w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np. gdym wargami wygarniał; nie wiem; porwałem), jak i posługuje się formą podmiotu zbiorowego, współtworząc „my” ze swoją partnerką (zrywaliśmy; szept nasz tylko wówczas nacichał). Niekiedy także zwraca się bezpośrednio do kochanki (duszno było od malin, któreś, szepcąc, rwała; żeś dotknęła mi wargą spoconego czoła).
 
Malinowy chruśniak, czyli krzewy o różowoczerwonych owocach staje się azylem dla zakochanych. Tworzy on wyizolowany mikropejzaż. Na niewielką przestrzeń, wypełnioną słońcem i pełnią życia, nakłada się ludzka namiętność. Mężczyzna relacjonuje swoje doświadczenia w czasie przeszłym, jednakże w jego słowach nie ma nostalgii:

 

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.
Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.
 
Ukazane tu rośliny zapewne nie rosną zbyt gęsto i nie są wysokie, jak również nie mogą z znajdować się daleko od zabudowań domowych czy gospodarczych, skoro spotkanie kochanków odbywa się przed ciekawych wzrokiem. Ale dla bohaterów wiersza, zapodzianych po głowy, a więc zapamiętanych w swojej miłości, przestrzeń ta nie istnieje. W trakcie swojej schadzki, trwającej długie godziny, są całkowicie oddani sobie.
 
1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Rewelacyjne opracowanie, bardzo sie przydalo.

08.10.2016 r., IP: 31.130.96.140 Licealista

Super, że pojawił się wątek autobiograficzny.

21.11.2014 r., IP: 178.235.214.193 Jola

Praca bardzo szczegółowa, dobrze opisana i przeanalizowana. Dziekuje.

05.06.2014 r., IP: 37.30.64.212 Zadowolona

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW