Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Fortepian Szopena

Fortepian Szopena

Poemat pt. Fortepian Szopena opatrzony jest dwoma francuskimi mottami, które po przetłumaczeniu na język polski brzmią następująco: Muzyka to rzecz osobliwa (George Gordon Byron) i Sztuka?... to sztuka – i oto wszystko (Pierre-Jean de Beranger). Oba słusznie wskazują na niemożliwy do zdefiniowania fenomen sztuki.

Podmiot mówiący, który można utożsamiać z Norwidem, adresuje swą wypowiedź do postaci Fryderyka Szopena i sztuki. Występuje w roli znawcy Szopenowskiej muzyki i interpretatora sensu śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty oraz symbolicznego faktu zniszczenia jego instrumentu. Przedmiotem jego wypowiedzi jest także istota sztuki, jej narodowe właściwości i odbiór społeczny.

 

Poemat składa się z dziesięciu części-akapitów o nieregularnej wersyfikacji, zróżnicowanych rymach i rytmie. Mimo zewnętrznej formy monologu w utworze obecna jest sytuacja konwersacyjna – świadczą o tym liczne zwroty podmiotu lirycznego do Szopena, a także odwołania do rozmów innych osób i wypowiedzi upersonifikowanych przedmiotów i pojęć (np. Strun, Cnoty). Wszystko to buduje dramatyzm poematu.

Fortepian Szopena tworzą trzy jednostki tematyczne: sześć pierwszych akapitów przedstawia ostatnie chwile życia artysty i charakteryzuje jego muzykę, w siódmym jest mowa o istocie sztuki, natomiast dwa ostatnie akapity przywołują obraz zniszczenia fortepianu kompozytora w czasie powstania styczniowego (nastąpiło to 19 września 1863 roku).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

praca jest niesamowicie dogłębna, bardzo pomocna i przydatna jedyne czego nie jestem do końca pewna to czy fortepian można nazwać jedynie instrumentem, symbolem skoro jest on tak związany z kompozytorem że aż alabastrowa biel dłoni artysty miesza się z klawiszami ? ale bardzo dziękuję za tą pracę :)

04.11.2015 r., IP: 109.196.115.67 Gabi

Bardzo wyczerpująca interpretacja, dziękuję była niezwykle pomocna. Piękny wiersz :)

09.05.2014 r., IP: 80.238.64.21 maturzysta

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW