Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Pióro

Pióro

Utwór ten powstał w 1842 roku. Norwid miał wówczas zaledwie dwadzieścia lat. Pióro jest jednym z najważniejszych dokonań młodzieńczego okresu jego twórczości. Przynosi wyraźnie skrystalizowany obraz idei i dążeń charakterystyczny dla całej późniejszej poezji Norwida.

Norwid napisał ten wiersz przed wyjazdem na emigrację. Utwór stanowi podsumowanie dotychczasowego rozwoju poetyckiego młodego artysty, początkowego okresu jego twórczości. Zyskuje także charakter przesłania dla pozostałych w kraju przyjaciół i czytelników.

 

Pióro zostało opatrzone mottem z poematu George'a Gordona Byrona Beppo:

[...] Nie dbając na chmury

 Panów krytyków, gorsze kładzie kalambury.

 

Za pomocą tych słów Norwid wyraża swoją pokorę i przekonuje, że będzie liczyć się z ewentualną dezaprobatą krytyków wobec trudności w odbiorze jego tekstów.  

 

Tematem jego liryku jest istota twórczości poetyckiej i odpowiedzialność poety za swoje dzieła. Wiersz tworzy regularny jedenastozgłoskowiec (ze średniówką po siódmej sylabie) o rymach abab. Budują go trzy zwrotki. Każda z nich tworzy część triady dialektycznej: pierwsza jest tezą, druga antytezą, a trzecia syntezą. Ta odmienność poszczególnych jednostek wiersza uzewnętrznia się także w długości poszczególnych strof, składających się odpowiednio z jedenastu, ośmiu i czterech wersów.

 

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW