Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Barok » Daniel Naborowski » Informacje o autorze

Daniel Naborowski - informacje o autorze

Daniel Naborowski (1573-1640) – poeta baroku, dyplomata, tłumacz, z wyznania kalwinista. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym.

 

Wywodził się z rodziny szlacheckiej. Studiował w Wittenberdze, Bazylei (tam w 1595 ukończył studia medyczne), Orleanie i Strasburgu (prawo) oraz Padwie, gdzie pobierał prywatne lekcje mechaniki u Galileusza. Przez cały ten okres poszerzał także swoją wiedzę z zakresu nauk humanistycznych. Doskonale władał językiem francuskim i niemieckim, co pozwoliło mu na zaznajomienie się z literaturą tych krajów, poznał także grekę i łacinę, która służyła mu – obok ojczystego języka – w tworzeniu poezji. Przebywając w zagranicznych ośrodkach naukowych i wiele podróżując, poznał wybitnych ludzi nauki i sztuki swojej epoki. Od czasów pobytu w Strasburgu utrzymywał stosunki z dworem Radziwiłłów birżańskich i był z nimi związany niemal przez całe życie. Dorobek poety pozostawał przez długi w rękopisach i został odkryty dopiero w XX wieku.

 


Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW