opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Jan Andrzej Morsztyn - informacje o autorze

Jan Andrzej Morsztyn (1621-1693) jest najwybitniejszym przedstawicielem dworskiej poezji barokowej w Polsce. Urodził się w 1621 roku w Raciborsku (okolice Wieliczki).

Jego ojciec był zamożnym ziemianinem. Ród Morsztynów wywodził się z osiedlonego w XIV wieku na terenie Polski niemieckiego mieszczaństwa, jednak z czasem stał się znaczącą rodziną szlachecką i otrzymał herb Leliwa. Dziad poety, Krzysztof uczynił z Raciborska duży ośrodek ariański. Mimo to Jan Andrzej przeszedł na kalwinizm, a później na katolicyzm. Morsztyn otrzymał solidne wykształcenie na uniwersytecie w Lejdzie (Holandia). Wiele podróżował. Zwiedził m.in. Włochy i Francję. Doskonała znajomość języków tych krajów pozwoliła mu na zaznajomienie się z literaturą włoską i francuską.

 

Jego uwagę zwróciła przede wszystkim poezja Giambattisty Marina, którego stał się najwybitniejszym naśladowcą na polskim gruncie. Umiejętności swoje Morsztyn wykorzystał także tłumacząc obce teksty. Do najsłynniejszych jego przekładów należy czytany do dziś w jego translacji Cyd Corneille’a. Poeta po powrocie z podróży rozpoczął karierę dworską, a później polityczną. Osiągnął na tej drodze liczne sukcesy. Haniebny był jednak jej koniec: Morsztyn za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego i rządów Ludwika XIV we Francji dopuścił się wielu nadużyć politycznych, podejmując działania mające na celu detronizację polskiego króla. Został oskarżony o zdradę stanu i zbiegł do Francji. Ostatnie lata życia spędził w swojej posiadłości w Chateauvillain. Zmarł w Paryżu w 1693 r. Do związanych z nim ciekawostek można zaliczyć to, że był pradziadem Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski.

Autor opracowania: Aleksandra Smusz
Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności