Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Na swoje księgi

Na swoje księgi

Liryk ten figuruje jako drugi w Księgach pierwszych fraszek Jana Kochanowskiego. Przynosi zarys tematyki całego zbioru i ma charakter programowy. Na swoje księgi oznacza tyle co „o swoich księgach”. Poeta często rozpoczynał tytuły swoich utworów od przyimka „na”, np. Na dom w Czarnolesie, Na lipę, Na zdrowie.


 
Podmiot liryczny ujawnia się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, o czym świadczy zaimek mi – mamy zatem do czynienia z liryką bezpośrednią. Ponieważ przedmiotem jego uwagi jest zawartość treściowa fraszek, można go utożsamiać z Janem z Czarnolasu.
 

„Ja” liryczne zastrzega, że na nie będzie wprowadzać na karty (papiery) swoich fraszek monumentalnych (przeważnych – zwycięskich, odważnych) postaci mitologicznych, jak bóg wojny Mars czy Achilles, bohater Iliady Homera – jego celem jest bowiem dostarczanie czytelnikowi rozrywki:
 
Nie dbają moje papiery
O przeważne bohatery;
Nic u nich Mars, chocia srogi,
I Achilles prędkonogi,
Ale śmiechy, ale żarty
Zwykły zbierać moje karty.
 
Poeta ujawnia okoliczności pisania swych fraszek – powstają one w atmosferze zabawy:
 
Pieśni, tańce i biesiady
Schadzają sie do nich rady.

 

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW