Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Pieśń XXV z Ksiąg wtórych - Czego chcesz od nas, Panie

Pieśń XXV z Ksiąg wtórych - Czego chcesz od nas, Panie

Pieśń XXV z Ksiąg wtórych należy do najwybitniejszych i najdojrzalszych tekstów Jana Kochanowskiego, a zarazem także najwcześniejszych. Powstała najprawdopodobniej pod koniec lat 50. XVI wieku.

Drukiem ukazała się w roku 1562 jako dodatek do niewielkiego poematu pt. Zuzanna. Poeta opatrzył ją tytułem Pieśń.

 
Legenda głosi, że Jan z Czarnolasu napisał ten utwór podczas pobytu w Paryżu i stamtąd wysłał go przyjaciołom znajdującym się w Polsce. Pochwałę dzieła miał wygłosić uznany poeta Mikołaj Rej, publicznie uznając wyższość kunsztu poetyckiego Kochanowskiego. Pewne jest natomiast, że pieśń szybko zyskała popularność, znalazła się w śpiewnikach katolickich i protestanckich. Wkrótce przetłumaczono ją na języki czeski i słowacki, w XVII w. na niemiecki, a w późniejszych latach także na angielski, rosyjski, francuski i szwedzki.
 

Kochanowski wyznaczył temu utworowi osobne miejsce w swojej twórczości i nie włączył go do żadnej z dwóch ksiąg Pieśni. Księgi pierwsze zawierają dwadzieścia pięć wierszy, a Księgi wtóre – według układu autorskiego – dwadzieścia cztery. Jednak po śmierci poety Pieśń włączono do tego zbioru i odtąd zaczęła funkcjonować jako Pieśń XXV. Utwór tytułuje się najczęściej – od początkowych słów, czyli incipitu – pieśnią (hymnem) Czego chcesz od nas, Panie.
 
Omawiany utwórnazywany jest manifestem renesansowym (Wiktor Weintraub), manifestem humanistycznej religijności, pochwałą niewidzialnego Boga przez pochwałę widzialnego świata (Jerzy Ziomek), a także manifestem renesansowego optymizmu (Stanisław Grzeszczuk). To utwór doskonale odzwierciedlający poetykę i światopogląd odrodzenia.
 
Pieśń XXV jest hymnem napisanym ku chwale Boga, opiewającym piękno i harmonię dzieła Jego stworzenia. Przyjmuje formę modlitwy pochwalno-dziękczynnej. Inspiracją do jej napisania był z pewnością obraz Boskiej kreacji z Księgi Rodzaju. Kochanowski twórczo go wykorzystał.
 
Niniejszy hymn, na przekór założeniom gatunku, cechuje prosty styl. Nie ma tu wyszukanych środków stylistycznych. Pośród nich na pierwszy plan wysuwają się epitety: konwencjonalne (np. hojne dary, złote gwiazdy, biały dzień, noc ciemna), pojęciowe (np. wdzięczne serce, przystojniejsza ofiara, zioły rozliczne) bądź utworzone za pomocą przedrostka nie (np. nieobeszła ziemia, wody nieprzebrane; wiele tu także czasowników w formie zaprzeczonej – ich funkcją, jak i podobnie utworzonych epitetów, jest wskazywanie na niepojętą doskonałość Stwórcy i świata). Tego rodzaju powściągliwy opis jest charakterystyczny dla poetyki renesansu.
 
1 2 3 4 5
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Niezwykle przydatna i szczegółowa analiza!

10.01.2016 r., IP: 89.68.0.108 Aurum

DOSKONAŁA ANALIZA!!!

24.04.2014 r., IP: 46.112.210.239 wzorowa uczennica:)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW