Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren IX (Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze)

Tren IX (Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze)

Po wielu słowach rozpaczy, pełnego goryczy rozpamiętywania, ale też ciepłego wspominania obecności zmarłej córki, po akceptacji tego, że śmierć jest nieodwracalna, a człowiek wobec niej bezsilny, poeta przechodzi w Trenie IX do bardzo ironicznej refleksji.

Utwór ten tworzy wiersz stychiczny (bez podziału na strofy), napisany trzynastozgłoskowcem ze średniówką po siódmej sylabie. Podobnie jak w innych trenach zastosowany został układ rymów parzystych – aabbcc. Jednak tym razem nie pojawia się żadna wzmianka o zmarłej Urszuli, której dedykowany jest cykl.

Cały wiersz ma formę apostrofy skierowanej do Mądrości – pisanej wielką literą, uznawanej do niedawna przez poetę za najwyższą wartość i cnotę, do której dążył. Ironiczne konstatowanie zwątpienia w wartość Mądrości wypełnia ból. Sarkazm wybrzmiewa gorzko, ponieważ poeta uznawał ją za największy ideał humanistycznej koncepcji człowieka, za źródło cnoty, a więc dobra, co przekonująco wyraził w Pieśniach. Tymczasem w Trenie IX stwierdza:

Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze,

     Która (jesli prawdziwie mienią) wszytki żądze,

Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić,

     A człowieka tylko nie w anioła odmienić,

Który nie wie, co boleść, frasunku nie czuje,

     Złym przygodam nie podległ, strachom  nie hołduje.

Ty wszytki rzeczy ludzkie masz za fraszkę sobie,

     Jednaką myśl tak w szcześciu, jako i w żałobie

Zawżdy niesiesz; ty śmierci namniej sie nie boisz,

     Bezpieczną, nieodmienną, niepożytą stoisz.

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Wreszcie rozumiem utwory Kochanowskiego, dziękuję.

16.08.2015 r., IP: 83.10.83.127 Przemysław Kiżuk

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW