Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren V (Jako oliwka mała pod wysokim sadem)

Tren V (Jako oliwka mała pod wysokim sadem)

Tren V tworzy rozbudowane porównanie, rozwinięte do samodzielnego obrazu wypełniającego cały utwór. Zestawia ono Urszulkę z młodym drzewem oliwnym. Ten kunsztowny środek stylistyczny ma proweniencję antyczną i jest nazywany porównaniem homeryckim – wywodzi się z eposu homeryckiego:

Jako oliwka mała pod wysokim sadem

     Idzie z ziemie ku górze macierzyńskim szladem,

Jeszcze ani gałązek, ani listków rodząc,

     Sama tylko dopiro szczupłym prątkiem wschodząc;

Tę, jesli ostre ciernie lub rodne pokrzywy

     Uprzątając, sadownik podciął ukwapliwy,

Mdleje zaraz, a zbywszy siły przyrodzonej,

     Upada przed nogami matki ulubionej.

Tak ci sie mej namilszej Orszuli dostało.

Omawiany utwór to wiersz stychiczny (bez podziału na strofy), zbudowany z czternastu wersów. Rymy układają się w pary aabbcc (są więc parzyste). Znajdują się tutaj przede wszystkim rymy dokładne (np. „rodząc” – „wschodząc”). Jednocześnie udało się Kochanowskiemu napisać ten tren wierszem sylabicznym – trzynastozgłoskowcem ze średniówką po siódmej sylabie (7+6). Jak w większości utworów z cyklu, tak i w Trenie V poeta stosuje przerzutnie. Przełamanie zdania, burzące porządek składniowy, wprowadzają niepokój.

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

ok

23.11.2016 r., IP: 83.14.116.57 damian

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW