Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Juliusz Słowacki » Informacje o autorze

Juliusz Słowacki - informacje o autorze

Juliusz Słowacki (ur. 4 września 1809 roku w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849  r. w Paryżu). Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, dramaturg, epistolograf, określany jako jeden z trzech Wieszczów Narodowych  – obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.

Młodość

Słowacki wychował się w rodzinie o tradycjach intelektualno-artystycznych. Jego ojciec Euzebiusz pracował jako profesor literaturoznawstwa w Uniwersytecie Wileńskim. Matka poety Salomea była także osobą wszechstronnie wykształconą i miłośniczką literatury. Autora Kordiana łączyła z nią niezwykle silna więź. Salomea Słowacka po śmierci męża i wejściu w drugi związek zaczęła prowadzić salonik literacki, którego gośćmi byli ważni przedstawiciele polskiej kultury, stąd też przyszły artysta już od młodych lat przebywał w towarzystwie sprzyjającym rozwojowi jego talentu. W ten sposób poeta poznał Adama Mickiewicza, swojego późniejszego wielkiego rywala, a także pierwszą i nieodwzajemnioną miłość, Ludwikę Śniadecką. W latach 1825-1828 Słowacki studiował prawo w Wilnie. W 1829 roku objął w Warszawie posadę aplikanta w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Na początku 1830 roku debiutował anonimowo powieścią poetycką Hugo. Po wybuchu powstania listopadowego poeta okazał się niezdolny do służby wojskowej, dlatego podjął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym. 25 lipca 1831 roku, w ramach misji dyplomatycznej zleconej przez powstańczy Rząd Narodowy, udał się z listami do polskich przedstawicieli w Paryżu i w Londynie.

12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW