Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Niebo złote ci otworzę

Niebo złote ci otworzę

Wiersz ten składa się z powtarzalnych, regularnych, symetrycznych konstrukcji zdaniowych i sylabicznych, w których przeplatają się rymy żeńskie i męskie. Pierwsza, druga i trzecia zwrotka tworzą trzy rozbudowane zdania, a zarazem także porównania. Strofa czwarta zawiera natomiast dwa zdania.

 

Niebo złote ci otworzę można podzielić na dwie części: pierwsze trzy zwrotki przedstawiają piękne wizje świata, w które poeta próbuje przekształcić wojenną rzeczywistość, zaś ostatnia strofa utworu przesądza o niemożności ich realizacji, czego powodem staje się właśnie wojna.

Utwór rozpoczyna się w konwencji poezji miłosnej. Jego adresatką jest kobieta, zapewne Barbara Drapczyńska – żona Baczyńskiego. „Ja” liryczne pragnie „przychylić nieba” swojej ukochanej, sprawić, by poczuła się na Ziemi jak w niebie:

 

 

Niebo złote ci otworzę,

w którym ciszy biała nić

jak ogromny dźwięków orzech,

który pęknie, aby żyć

zielonymi listeczkami,

śpiewem jezior, zmierzchu graniem,

aż ukaże jądro mleczne

ptasi świt.

 

Obecna tu cisza jak biała nić rośnie i zaczyna przypominać wielki, pękający i dający życie orzech. Będzie się on stawał coraz większy, ale zarazem owa cisza będzie żyć zielonymi listeczkami, odbijać się w śpiewie jezior, grać o zmierzchu dotąd, aż wraz ze śpiewem ptaków oraz wschodzącym pośród mgieł słońcem, jądrem mlecznym pojawi się świt.

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Wyczerpująca interpretacja i to na poziomie, a o takie teraz coraz trudniej.

30.09.2014 r., IP: 62.108.168.193 lolek

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW