Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Pokolenie I (Do palców przymarzły struny)

Pokolenie I (Do palców przymarzły struny)

Utwór składa się z pięciu zróżnicowanych pod względem długości strof o rymach niedokładnych nieparzystych, opartych najczęściej na zgodności samogłosek (asonanse). Takie ukształtowanie wiersza przyspiesza rytm wypowiedzi osoby mówiącej, która przedstawia dramatyczne wydarzenia.

Osoba mówiąca przemawia w imieniu pokolenia Kolumbów, ludzi urodzonych w latach 20. ubiegłego wieku, aktywnie włączających się w działania zbrojne podczas drugiej wojny światowej. Wiersz otwiera przerażający obraz ludzi zastygniętych w działaniu:

  

Do palców przymarzły struny

z cienkiego krzyku roślin.

 

Porażenie rzeczywistością wojenną odczuwa nie tylko człowiek, lecz także nieożywiona przyroda. Jeśli ruch oznacza życie, przedstawienie zawieszonego w przestrzeni krzyku roślin staje się metaforą śmierci.

 

Spełniająca się apokalipsa wymusiła na młodych ludziach przedwczesne i naznaczone piętnem tragizmu dojrzewanie. Nie zdążą oni nawet zarysować swoich możliwości, bo ich przeznaczeniem jest śmierć:

 

Tak się dorasta do trumny,

 jakeśmy w czasie dorośli.

 

 W drugiej strofie wyraźnie pojawia się apokaliptyczna wizja wojny:

 

 Stanęły rzeki ognia

 ścięte krą purpurową; 

 po nocach sen jak pochodnia

 straszy obciętą głową.

 

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW