Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Mikołaj Sęp Szarzyński » Informacje o autorze

Mikołaj Sęp Szarzyński - informacje o autorze

Klasycy literatury tworzą zazwyczaj przez wiele lat, czas ich aktywności twórczej można poddawać periodyzacji, a w pisarskim dorobku odkrywać rozkwit możliwości, ich dynamikę, zmienność, dojrzewanie, niekiedy – z czasem – uwiąd talentu.

Inaczej rzecz ma się z Mikołajem Sępem Szarzyńskim, najwybitniejszym, obok Jana Kochanowskiego, przedstawicielem naszego renesansu. Autor Sonetów żył krótko, pozostawił po sobie niewielką objętościowo spuściznę, a w swoich utworach operował tym samym, silnie ukonturowanym zespołem motywów, przedstawiając je jednak w rozmaitych ujęciach.

 

W przypadku tego artysty mamy do czynienia z niezwykłą manifestacją talentu poetyckiego i nową na gruncie polskim rewolucyjną formą pisania, które jako całość tworzą wyładowanie ideowe wielkiej miary. Sęp obrał taką drogę twórczą zapewne dlatego, że poezja nie była dla niego celem samym w sobie, lecz ścieżką wiodącą do odkrycia prawdy o życiu i próbą odnalezienia Boga. Stąd jego twórczość jest zdumiewająco skondensowana i można o niej mówić, mając wszystkie te teksty niemalże w zasięgu wzroku.

 

 

Mikołaj Sęp Szarzyński jest najbardziej zagadkowym twórcą polskiego renesansu. Perspektywę jego biografii wypełnia raczej szereg domysłów i przypuszczeń niż faktów[1]. Poeta ten urodził się w dość dobrze sytuowanej rodzinie szlacheckiej około roku 1550. Szarzyńscy pochodzili z Mazowsza, ich rodzinnym gniazdem było Szarzyno, jednak osiedlili się w Zimnejwodzie, na Kresach. Ojciec Mikołaja, Joachim, właściciel zimnowodzkiej włości miał jeszcze dwóch synów: Jakuba, pośmiertnego wydawcę poety i Wita, który wstąpił do zakonu. Mikołaj był najstarszy z rodzeństwa i w związku z tym niewątpliwie zobowiązany do asystowania ojcu, komornikowi ziemskiemu, a później podstolemu lwowskiemu w częstych wśród ówczesnej szlachty finansowych machinacjach, które niejednokrotnie znajdowały swój finał w sądzie[2]. Obserwacja chciwości ludzi ze środowiska, z którego się wywodził, w połączeniu z konwersją (konwersja to zmiana wyznania w obrębie wyznań chrześcijańskich) mogła stanowić jeden z głównych czynników warunkujących późniejszą postawę religijną poety. Nic natomiast nie wiadomo na temat matki Szarzyńskiego.

 

123
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW