Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Nauka obcego języka nie musi być trudna i czasochłonna. Niezależnie od przyczyny, która skłania Cię do jego poznania, możesz skorzystać z kilku rad, dzięki którym szybciej go przyswoisz. Jak efektywnie nauczyć się języka? Szczegóły poniżej.

Systematyczność i krótkie sesje

Każde nowe doświadczenie, które nabywamy, wymaga cierpliwości i poświęcenia, jak na przykład francuski dla początkujących. Sekretem szybkiej nauki języka jest systematyczność. Częste powtarzanie słówek i zwrotów usprawni komunikację w określonym środowisku.

Krótkie sesje nauki są o wiele bardziej efektywne niż wielogodzinne ślęczenie nad słówkami. Nauka języka obcego rozłożona w dłuższym okresie czasu lepiej zapada w pamięć. W przypadku intensywnego przyswajania zbyt dużej ilości informacji zwykle większość z nich zapominamy już po kilku dniach.

Zgłębiaj język obcy pod każdą postacią

Naukowcy podkreślają, że intensywny kontakt z językiem obcym, przekłada się na wyższy poziom płynności. Nauka obcojęzycznych słówek i zwrotów stanie się procesem naturalnym, jeśli będzie wynikać z wysokiej motywacji do nauki i chęci do przyswajania nowego języka.

Dla zwiększenia efektywności nauki i dla sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych warto zaplanować zagraniczną wycieczkę. Takie zasmakowanie kultury w jej naturalnym środowisku, na przykład podczas zamawiania dań w restauracji, pomoże zweryfikować Twój warsztat językowy.

 Pozostając w kraju, możesz również zanurzyć się w języku, zmieniając ustawienia językowe w swoim telefonie, oglądając filmy obcojęzyczne bez lektora z napisami, lub czytając komiksy w oryginale.

Postaw na kontekst

Nadanie kontekstu do nauki języka podnosi jego skuteczność. Okazuje się, że kontekst dla rozumienia języka odgrywa większą rolę niż zapamiętywanie listy słówek. Determinuje go wiek ucznia, językowe predyspozycje oraz umiejętność pisania i czytania.

Na czym polega kontekst w nauce języka? Przede wszystkim na zdolności powiązania tematu danej lekcji z wydarzeniami w swoim życiu. Na przykład, ucząc się słownictwa związanego z Bożym Narodzeniem, pomyśl o ostatnich świętach i o tym, jakbyś o nich opowiedział, używając poznanych słów.

Wymowa — ważna rzecz!

Badania naukowców dowodzą, że w procesie nauki nowego języka najistotniejsza jest wymowa, która ma pierwszeństwo przed tendencyjnym zapamiętywaniem słownictwa.

Umiejętność rozróżniania dźwięków, także w obcych językach przypisywana jest niemowlętom oraz młodszym dzieciom. Niestety, w miarę przyswajania ojczystego języka, zdolności te zanikają. Z tego względu tak ważne jest zapoznanie się z jego wymową, zanim przejdziemy do właściwej nauki słownictwa. Językowy trening mózgu pomoże rozróżniać tony nowego języka, by następnie móc je w prawidłowy sposób odtwarzać.

Bez względu na to, jakiego języka się uczysz, najważniejszym aspektem nauki języka jest cierpliwość. Równie istotna jest systematyczność i rozsądne rozłożenie nauki w czasie. Obcowanie z nowym językiem na wielu polach, szukanie w nim kontekstu i zwracanie uwagi na wymowę zwiększa efektywność nauki.

Artykuł sponsorowany