Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Średniowiecze » Posłuchajcie, bracia miła (Lament świętokrzyski)

Posłuchajcie, bracia miła (Lament świętokrzyski)

Utwór ten powstał w XV wieku. Jego autor pozostał anonimowy. Tekst odnaleziono wśród tzw. Pieśni łysogórskich w rękopisach znajdujących się w klasztorze benedyktyńskim na Łysej Górze. Być może jest fragmentem niezachowanego do dziś dramatu pasyjnego.


Wiersz Posłuchajcie, bracia miła znany jest też pod tytułem Żale Matki Boskiej pod krzyżem oraz Lament świętokrzyski. Utwór realizuje gatunek zwany lamentem (inna jego nazwa to plankt lub planktus). Należy do nurtu poezji maryjnej. Inspiracją do jego napisania był zapewne fragment Ewangelii św. Jana opisujący mękę Chrystusa i obecność pod krzyżem jego matki.

Podmiotem lirycznym jest tutaj Matka Boska. Wygląda ona jednak zupełnie inaczej niż zwykle: uosabia nie stale przypisywane jej cechy abstrakcyjne, takie jak świętość czy niepokalaność, lecz przede wszystkim człowieczeństwo. Już jej początkowe słowa zapowiadają żale niewiasty, której głowę nęka bolesny zamętek, wywołany morderstwem jej ukochanego i jedynego syna w czasie wielkopiątkowej tragedii. Zwraca się ona bezpośrednio do wszystkich ludzi, by wysłuchali jej skargi:

 

 

Posłuchajcie, bracia miła,
Kcęć wam skorżyć krwawą głowę;
Usłyszcie moj zamętek,
Jen mi się zstał w Wielki Piątek.


Słowo bracia to częsty w staropolszczyźnie podmiot zbiorowy rodzaju żeńskiego, używany jako forma grzecznościowa. W tym wypadku oznacza kobiety, do których mówi Maryja Panna. Natomiast krwawa głowa przywołuje zabójstwo Chrystusa.

Maria, po zwróceniu się do grupy kobiet, przemawia do każdego człowieka z osobna w słowach Pożałuj mię, stary, młody, co wzmaga skuteczność jej prośby:

Pożałuj mię, stary, młody,
Boć mi przyszły krwawe gody.
Jednegociem Syna miała
I tegociem ożalała.

 

1 2 3 4 5 6
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Chciałbym umieć tak interpretować

18.08.2014 r., IP: 62.93.44.120 Patrik

Bardzo treściwa i mądra praca.

21.11.2012 r., IP: 91.233.69.25 Gość

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW