Jak odebrać laptop dla nauczyciela?

Laptop dla nauczyciela to rządowy program mający na celu ułatwić codzienną pracę nauczycieli. Taki laptop może pomóc w codziennym funkcjonowaniu kadry nauczycielskiej. Dlatego zdecydowano się na zorganizowanie takiego programu. Jak jednak w praktyce odebrać laptop dla nauczyciela?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • komu przysługuje laptop dla nauczyciela
  • jak odebrać laptop dla nauczyciela i w czym będzie pomocny w pracy?

Nauczyciele mają w szkole wiele pracy, między innymi tej papierkowej czy tej właściwie przygotowującej do lekcji. Z założenia laptop dla nauczyciela ma w tym wszystkim pomóc.

Komu przysługuje laptop dla nauczyciela w niepublicznych szkołach podstawowych, publicznych szkołach artystycznych i niepublicznych szkołach artystycznych

Laptop dla nauczyciela przysługuje każdemu nauczycielowi publicznych szkół podstawowych i niepublicznych szkół podstawowych, którzy prowadzą zajęcia w klasach IV-VIII, w tym dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla cudzoziemców, nauczyciele wspomagający, nauczyciele specjaliści (pedagog, pedagog specjalny, psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny, doradca zawodowy), wychowawcy świetlic szkolnych, bibliotekarze, dyrektorzy szkół i dyrektorzy zespołów szkół i ośrodków z klasami IV-VIII. Bon na laptop otrzymają również nauczyciele wykładający w ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia, w oddziałach klas IV-VIII oraz w ogólnokształcących szkołach baletowych i szkołach posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Dotyczy to zarówno nauczycieli przedmiotów ogólnych, jak i nauczycieli przedmiotów artystycznych. Jednak by otrzymać dofinansowanie w odpowiedniej wysokości należy najpierw złożyć wniosek do organu prowadzącego szkołę. Organ prowadzący szkołę przekaże dalej listę nauczycieli uprawnionych do otrzymania dofinansowania. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku uzyskamy możliwość otrzymania bonu na adres email. Dofinansowanie możemy otrzymać do 2 500 zł.

Laptop dla nauczyciela – jak wybrać najlepszy model?

Jeśli chodzi o laptopy dla nauczycieli musza przede wszystkim spełniać wymagania programu, nauczyciela i wydatnie pomagać mu w pracy. Laptop dla nauczyciela musi być fabrycznie nowy, nieużywany, kompletny, sprawny technicznie, oryginalnie zapakowany, wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, objęty co najmniej 36-miesięczną gwarancją producenta, wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej i nieobciążony prawami na rzecz osób trzecich. Musi tez spełniać minimalne wymagania sprzętowe programu, między innymi co najmniej 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności co najmniej 256 GB, Wi-Fi co najmniej w standardzie 5,  Bluetooth co najmniej w standardzie 5.0, ekran o przekątnej co najmniej 13 cali i rozdzielczości co najmniej Full HD, wbudowane głośniki stereo, mikrofon i kamera, waga do 2,5 kg i wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa dostępu do danych.

Dzięki takim parametrom nauczyciel będzie mógł wykonywać swoją pracę sprawnie i w komfortowych warunkach z dobrym urządzeniem. Jednocześnie warto zainstalować na urządzeniu odpowiednie oprogramowanie, które pomoże np. w wykonywaniu prezentacji potrzebnych do zorganizowania lekcji dla uczniów. Dzięki temu będzie mógł przestać korzystać z papierowych notatek i swoje lekcje urządzać w nowoczesnej formie.

Jak odebrać laptop dla nauczyciela?

Laptop dla nauczyciela warto zakupić w sklepach komputerowych zarówno tych stacjonarnych jak i online. Przede wszystkim warto sprawdzić dostępne w ramach programu, rozpatrzyć je pod kątem indywidualnych potrzeb nauczyciela, a następnie zamówić. Podczas płatności wystarczy podać numer bonu i po otrzymaniu sprzętu nauczyciel może już z niego korzystać.  Laptop ten musi być jednak wykorzystywany jedynie w celach zawodowych.

fot: unsplash