Każdy z nas uczy się inaczej, ale cel jest jeden – dowiedzieć się jak najwięcej, usystematyzować wiedzę i umieć wykorzystywać informacje w praktyce. Jak to zrobić, gdy na horyzoncie jest wizja matury? Przedstawiamy sposoby na przygotowanie do egzaminu dojrzałości i bierzemy pod lupę różne metody i techniki zapamiętywania informacji.
Dlaczego kursy przygotowujące do matury cieszą się popularnością?
Samodzielna nauka do matury daje uczniom dużą elastyczność – mogą pracować w tempie, które im odpowiada, oraz skupić się na tematach, które sprawiają im największe trudności. Niemniej jednak to podejście wymaga samodyscypliny i umiejętności organizacyjnych. Brak zewnętrznej motywacji w postaci nauczyciela lub narzuconego harmonogramu zajęć często skutkuje odkładaniem nauki na później.
Kursy online, które zyskują na popularności, oferują nie tylko strukturalne podejście do nauki, ale również dostęp do sprawdzonych materiałów edukacyjnych i możliwość korzystania ze wsparcia doświadczonych nauczycieli. Co roku liczba maturzystów, którzy korzystają z kursów przygotowujących do matury, rośnie. I dotyczy to nie tylko kierunków ścisłych, równie popularne co kursy do matury z chemii czy matematyki, są kursy do matury z języka polskiego czy angielskiego. Wielu uczestników podkreśla, że regularne lekcje pomagają zarówno w nadrabianiu szkolnych zaległości, jak i w powtarzaniu materiału i systematyzowaniu wiedzy.
Techniki nauki ułatwiające przyswajanie materiału
3xZ – zakuć, zdać, zapomnieć – jest już nieaktualne. Dzisiaj maturzyści świetnie zdają sobie sprawę z tego, że zapamiętywanie na krótki czas nie ma sensu. Skoro już inwestują swój czas, to chcą mieć z tego benefity długofalowe. To osiągalne, gdy zastosuje się efektywne techniki nauki, czyli te, które stymulują przekształcanie informacji z pamięci krótkotrwałej do operacyjnej. Mówiąc prościej: kiedy w czasie nauki uczeń się aktywizuje, jest bardziej skupiony i lepiej zapamiętuje materiał. Oto metody, które są rekomendowane przez ekspertów tworzących kursy do matury Wielka Powtórka Maturalna:
- technika Pomodoro – metoda zarządzania czasem, która polega na podziale nauki na 25-minutowe bloki pracy, oddzielone krótkimi przerwami. Dzięki temu można utrzymać koncentrację i zminimalizować zmęczenie;
- mapy myśli – wizualna metoda organizacji informacji, która polega na tworzeniu diagramów, łączących kluczowe pojęcia i tematy. Mapy myśli pomagają lepiej zrozumieć powiązania między zagadnieniami oraz przyspieszają proces powtórek;
- technika „przerywanego powtarzania” – zgodnie z badaniami psychologicznymi, najefektywniejsze powtórki to te, które odbywają się z odstępami. Należy powtarzać materiał kilka dni po jego nauce, a następnie systematycznie w coraz dłuższych odstępach.
Szybko czy efektywnie – jak uczyć się do matury?
Myślisz, że możesz się uczyć szybko i efektywnie? To niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Z jednej strony jest szansa, aby przygotować się do matury w 2 miesiące np. na intensywnym kursie do matury, ale z drugiej strony rodzi się pytanie: czy po zdaniu egzaminu będziesz z tego cokolwiek pamiętać?
Systematyczna nauka dla większości uczniów okazuje się lepsza z uwagi na to, że zapamiętują więcej i nie mają luk w wiedzy. Dlatego rekomendujemy system nauki w cyklu 6–8-miesięcznym, najlepiej już od września w klasie maturalnej. Warto uważnie zaplanować naukę i powtórki 3-4 razy w tygodniu. Ułatwieniem w opracowaniu harmonogramu może być kurs maturalny, dzięki któremu nie trzeba myśleć o tym, jak podzielić materiał, by zdążyć przerobić wszystkie zagadnienia.