opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
Witkacy - najważniejsze informacje o autorze
Stanisław Ignacy Witkiewicz, pseudonim Witkacy (ur. 24 lutego 1885 r. w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą we wsi Jeziory 18 września 1939 r.), jeden z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych artystów XX wieku; pisarz, malarz, teoretyk sztuki, filozof. Jedyny syn znanego malar... (pozostało znaków: 5758)
Szewcy - informacje wstępne
Czas powstania: 1927-1934 r. Data pierwszego wydania: 1948 r. Data premiery: 1957 r., Teatr Kameralny w Sopocie (scena Teatru „Wybrzeże”). Epoka: dwudziestolecie międzywojenne. Rodzaj: dramat. Gatunek: dramat groteskowy, awangardowy. Czas i miejsce akcji: w przyszłości, oko... (pozostało znaków: 497)
Szewcy - okoliczności powstania
Szewcy to ostatni zachowany dramat Witkiewicza, który pisarz tworzył równolegle z innymi dziełami (Nienasycenie i Jedyne wyjście) w latach 1927-1934. Nie doczekał się on jednak publikacji ani premiery za życia autora. Szewcy powstawały w innych okolicznościach niż pozostałe utwory: W... (pozostało znaków: 1123)
Szewcy - czas i miejsce akcji
Czas akcji nie został w Szewcach dokładnie określony. W tekście pojawia się wiele autentycznych nazwisk (np. Stefania Zahorska, Hans Cornelius, Karol Szymanowski czy sam Stanisław Ignacy Witkiewicz). Z dialogów bohaterów można się dowiedzieć, że rzecz dzieje się współcześnie &... (pozostało znaków: 1779)
Szewcy - plan wydarzeń
Praca szewców w warsztacie. Ubolewanie szewców nad niesprawiedliwymi podziałami społecznymi. Nadejście prokuratora Scurvego. Nadejście Księżnej. Znęcanie się Księżnej nad zakochanym w niej Scurvym. Odejście Scurvego. Rozmowa Księżnej z szewcami. Przybyc... (pozostało znaków: 820)
Szewcy - streszczenie
Szewcy – streszczenie krótkie Akt I W warsztacie szewskim pracują Czeladnicy oraz Sajetan. Rozmawiają o niesprawiedliwości, wynikającej z podziałów społecznych. Sajetan czuje, że mógłby zmienić losy świata, jednak nie widzi sensu w rewolucji. Jest przeciwnikiem kapit... (pozostało znaków: 16787)
Groteska i absurd w Szewcach
Według Witkiewicza jedynie artysta jest w pełni człowiekiem. Tylko sztuka stanowi drogę do osiągnięcia metafizycznego zaspokojenia. W związku z tym życie innych istot ludzkich jest po prostu w swojej wymowie komiczne. Rzeczywiście, wszystkie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza są utrzymane w... (pozostało znaków: 2500)
Charakterystyka Sajetana Tempe
Sajetan Tempe: * starszy majster szewski, ojciec Józka Tempe, członka „Dziarskich Chłopców”, * ok. 60 lat, * rzadka bródka „dzika” i wąsy, * inteligentny, skłonny do filozofowania, samouk, * zwolennik komunizmu: My stworzymy bezkompromiso... (pozostało znaków: 575)
Charakterystyka Czeladników
Czeladnicy: * bardzo przystojne, morowe, młode szewskie chłopy, * nie są zadowoleni z porządku świata, chcą zmienić swój marny los, * marzą o bogactwie i luksusach: Mnie się chce ładnych kobiet i dużo piwa. A mogę wypić tylko dwa duże i ciągle z tą Kaśką, ciągle z tą Kaśką – a... (pozostało znaków: 888)
Charakterystyka Księżnej Iriny
Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka: * bardzo piękna szatynka,niezwykle miła i ponętna, * młoda przedstawicielka arystokracji (27-28 lat), * zepsuta i egoistyczna, myśli tylko o swojej przyjemności, * czerpie przyjemność ze znęcania się nad innymi, * demoniczna kobieta,... (pozostało znaków: 881)
Charakterystyka Roberta Scurvy
Prokurator Robert Scurvy: * twarz szeroka, zrobiona jakby z czerwonego salcesonu, w którym tkwią inkrustowane, błękitne jak guziki od majtek oczy. Szczęki szerokie – pogryzłyby na proszek (zdawałoby się) kawałek granitu, * liberał z przekonania, przestraszony przez Szewców... (pozostało znaków: 806)
Charakterystyka Gnębona Puczymordy
Gnębon Puczymorda: * przekupny, * cyniczny, * wiąże się z tą grupą, która obecnie ma władzę: Socjalista czy faszysta, jam w tym serze jako glista. * egoista, martwi się tylko o własne interesy: Chram na wszystko. Czy nie można choć na chwilę obyć się bez tych wykładó... (pozostało znaków: 95)
Charakterystyka Hiper-Robociarza
Hiper-Robociarz: * Oleander Puzyrkiewicz, dawniej skazany przez Scurvego: Jestem Oleander Puzyrkiewicz, któregoś pan skazał na dożywót, panie Scurvy. Alem gracko zniknął. * ogolony, szerokie szczęki, * bezwzględny anarchista, * odczłowieczony, przypomina robota, * trak... (pozostało znaków: 367)
Towarzysze X i Abramowski
Towarzysze X i Abramowski: * przedstawiciele władzy totalitarnej, * dążą do stworzenia społeczeństwa zautomatyzowanego, zmechanizowanego. (pozostało znaków: -250)
Szewcy - najważniejsze cytaty
Sajetan o swojej warstwie społecznej: Nawóz jesteśmy, jako ci dawni królowie i inteligencja w stosunku do totemowego klanu – nawóz! Sajetan na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej: Już wszystko tak zbrzydło na tym świecie, że więcej o niczym gadać... (pozostało znaków: 8197)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności