Człowiek w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, sensu wiersza Pan Cogito – powrót Zbigniewa Herberta oraz wybranych kontekstów.

Orfeusz długo jej szukał w okolicach łąki, na której przebywała, aż w końcu odkrył, że jego ukochana nie żyje. Spowodowało to ogromną żałobę i cierpienie króla. Wybrał się on na wędrówkę w celu odnalezienia Hadesu — królestwa piekieł i zaświatów. Jego pieśni utorowały mu drogę do samego boga Hadesa, który słysząc jego rozpacz w muzyce, a także fakt, że doprowadził do płaczu Erynie, uznał, że uwolni Eurydykę, pod warunkiem że do samego końca nie spojrzy na nią, a pilnować ich będzie Hermes. Niestety, Orfeusza tęsknota i pragnienie ujrzenia swojej żony wygrały — spojrzał na małżonkę zbyt wcześnie. Spowodowało to, że utracił ją na zawsze. Pogrążony w rozpaczy Orfeusz pewnej nocy spotkał grupę rozszalałych menad, które rozszarpały jego ciało na strzępy. Muzy, które znalazły jego szczątki, pochowały go pod Olimpem. Jego podróż, będąca drogą pełną cierpienia i żałoby, pokazała mu, że jego miejsce na świecie jest przy jego ukochanej. 

Kiedy człowiek poszukuje swojego miejsca na ziemi, często wyrusza w jakąś podróż, która go zmienia lub pokazuje mu, jak bardzo ważne dla niego jest jego ojczyzna, lub rodzinne miasto i sama rodzina. Od Starożytnej Grecji, po dzisiaj uczymy się i szukamy swojego miejsca, wyjeżdżając na studia, czy odkrywając nowe hobby i kultury bądź religie. Zaczynamy zauważać inne rzeczy, które nas przyciągają do tego wyjątkowego miejsca na tym świecie, które w końcu można nazwać swoim. Te utwory literackie pokazują, że niezależnie od epoki i czasu, zawsze najważniejsze miejsce na ziemi znajdowało się po trudnych lub skomplikowanych doświadczeniach. 

Dodaj komentarz

x