Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – streszczenie

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach wielu autorów to książka o niezwykle dużym ładunku emocjonalnym. Uczy młodzież, jakimi wartościami warto się w życiu kierować i na co zwracać uwagę w relacjach z drugim człowiekiem i otaczającym nas światem. To zdecydowanie wzruszająca lektura dla czytelnika w każdym wieku. 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – streszczenie krótkie

Tom zawiera piętnaście historii bardzo młodych ludzi, którzy w ten lub inny sposób uczą się tego, co jej w życiu najważniejsze. Kolejne rozdziały odpowiadają nazwom cech i wartości, którymi należy kierować się w życiu: odwaga, uczciwość, solidarność, szacunek, itp. Bohaterami są przeważnie nastolatkowie, którzy wchodzą w interakcję zarówno ze swoimi rówieśnikami, jak i z osobami starszymi od siebie. Z każdego z takich spotkań wynika pewien morał, pewna nauka. Poznajemy m.in. historię Magdy, która w pogoni za atencją i sztucznym podziwem innych żyje w kłamstwie, Sorgala, który wstydzi się imienia swojego przodka, lecz zmienia zdanie, kiedy poznaje dokładnie jego historię, czy Złomka, odrzuconego przez środowisko chłopaka, który przy bliższym poznaniu okazuje się wspaniałym kompanem o zdolnościach literackich. 

Wszystkie te historie prowadzą do wniosku, że im wcześniej zacznie się traktować innych z szacunkiem i nie oceniać ich powierzchownie, tym wcześniej stanie się dojrzałym człowiekiem, w pełni zasługującym na wartościowe życie w społeczeństwie. Książka w wielu miejscach wydaje się przypominać, że bycie najbardziej zaawansowaną formą życia na Ziemi to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim odpowiedzialność i zobowiązanie. Zobowiązanie do tego, żeby pomagać słabszym, nie bać się swoich uczuć, czerpać radość z każdego dnia życia oraz traktować innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – streszczenie szczegółowe

Szacunek

Narratorka opowiadania mówi o tym, w jaki sposób zrozumiała, czym są takie wartości jak szacunek i uczciwość. Miała ona w klasie dwie koleżanki, Anielę i Zuzię. Aniela była jej bliską przyjaciółką, była klasową prymuską i miała bardzo wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o wyniki w nauce. Wszystkie swoje cele osiągała, jednak trudno było oprzeć się wrażeniu, że robi to kosztem swoich relacji z bliskimi. Skupiała się wyłącznie na sobie. Inną postawę reprezentowała Zuzia, która dopiero co doszła do klasy narratorki. Musiała ona zapracować na przyjaźń nowych koleżanek i robiła to w sposób zupełnie naturalny, będąc miłą i uczynną, co w końcu zaczynało procentować. Narratorka przyznaje, że w konkursie, który zorganizowano w szkole, a którego tematem było wskazanie kogoś, kto budzi nasz szacunek, zagłosowała na Anielę wyłącznie z lojalności do starszej przyjaciółki, a nie na Zuzię, która zdecydowanie bardziej zasługiwała na to miano. Narratorka przeżyła jednak wewnętrzny konflikt, podjęła decyzję niezgodną ze swoim sercem, ale wyciągnęła z tego wnioski i zrozumiała czym tak naprawdę jest szacunek, którym warto kogoś obdarzyć. 

Życzliwość

Świat opanowuje nowa aplikacja, która mierzy ilość życzliwych uczynków swoich posiadaczy i na podstawie obliczonego wyniku, przekazuje konkretne benefity, które przekładają się na komfort życia w społeczeństwie. Aplikacja głównego bohatera psuje się, co ma bardzo poważne konsekwencje społeczne – może nawet zostać totalnie wykluczony. Z pomocą przychodzi mu staruszka, która nie używa aplikacji, a której życzliwość pochodzi z głębi serca. Narrator uświadamia sobie, że do robienia dobrych uczynków człowiek nie powinien potrzebować wirtualnej aplikacji.

Uczciwość

Bohaterem tego opowiadania jest Paweł, którego rodzina nie należy do najbogatszych, dlatego też chłopak dorabia sobie nieco wyprowadzając psa sąsiadki. Przyświeca mu idea uczciwego i dobrego życia. Jest również pływakiem i doznaje szoku, kiedy dowiaduje się, ze jego kolega z klubu, Wojtek, kiedyś w nieuczciwy sposób odniósł zwycięstwo na zawodach. Wojtek niedługo potem ulega wypadkowi i zostaje pozbawiony możliwości rozwijania kariery pływackiej. Paweł uczy uczciwości również swoją siostrę, której zdarzyło się ukraść zestaw kredek. Tłumaczy jej, ze takie zachowanie wpędza tylko człowieka we wstyd, a uczciwość jest trudniejsza, ale dużo bardziej opłacalna. 

Odpowiedzialność

Marek jest młodym chłopcem, który w czasie burzy znajduje w lesie uwięzionego w sidłach jelonka. Zabiera go do domu i zaczyna się nim opiekować. Z czasem opieka ta wymaga od niego coraz więcej czasu, energii i wyrzeczeń. Marek jednak uczy się, że jeśli bierze się za coś odpowiedzialność, nie można zrezygnować. W końcu ojciec poucza go, że zwierzę trzeba wypuścić, żeby mogło wrócić do natury. To kolejna próba odpowiedzialności dla chłopca, którą jednak zdaje celująco i rezygnuje z własnego przywiązania na rachunek wolności jelonka.

Odwaga

Kacper to chłopiec, który ze względu na swoją potulną naturę nie jest lubiany przez rówieśników. W geście pomocy, jego starszy brat, Maciek, zaprasza go na imprezę swoich kolegów, gdzie dominuje agresywny i niegrzeczny Rudy. Kacper z początku ulega presji starszych kolegów i usiłuje się wpisać w ich zachowanie. Nie wytrzymuje jednak, kiedy Rudy zaczyna znęcać się nad psem. Uwalnia zwierzę i odchodzi, skazując się po raz kolejny na samotność, lecz będąc w zgodzie z własnym sumieniem. Nie zostaje jednak zupełnie sam, ponieważ po chwili dołącza do niego jego brat oraz uratowany z matni pies.

Samodyscyplina

Magdę sytuacja życiowa skierowała w stronę życia w ciągłej nieprawdzie. Swoim rówieśnikom kłamie na temat fascynującego życia, jakie ponoć prowadzi, kiedy tak naprawdę jest bardzo samotna i nieszczęśliwa. Kwintesencją tego stanu jest sylwestrowa noc, którą dziewczyna spędza sama, mimo że wszyscy jej bliscy bawią się w najlepsze na różnych imprezach. Magda odwiedza starszego sąsiada, z którym odbywa poważną rozmowę o samodyscyplinie, nie tylko tej w sferze fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej – takiej, która zmusza nas do ciągłej pracy nad tym, byśmy stawali się lepsi, uczciwsi i prawdziwsi. Dzięki tej rozmowie Magda zmienia swoje życie i podejmuje szereg decyzji, na które wcześniej by się nie zdecydowała.

Pokojowość

Sorgal to imię, które nie przynosi jego posiadaczowi chwały. Kojarzy się z żyjącym wiele wieków wcześniej zdrajcą narodu, przez co młody chłopiec staje się obiektem drwin ze strony rówieśników. Pewnego razu jednak słyszy od swojego ojca inną wersję historii przodka. Według niej stary Sorgal nie był zdrajcą, lecz został za takiego uznany, ponieważ odkrył spisek ministrów dwóch państw, którzy chcieli doprowadzić do wojny i w ten sposób zbić majątek. Prawda nie mogła ujrzeć światła dziennego, ale przodek chłopaka nie zrezygnował z działania na rzecz nie doprowadzenia do wojny oraz dążenia do ujawnienia prawdy, za co spotkała go kara w formie hańby i niesławy. Od tej pory młody Sorgal nosi swoje imię z dumą. 

Sprawiedliwość

Kapitan szkolnej drużyny siatkarskiej nie jest zadowolony z nowego zawodnika – Mateusza. Jest bardzo przystojny i zdolny, cieszy się popularnością i odsuwa resztę drużyny na dalszy plan. Kapitan próbuje go odsunąć od gry, jednak trener zleca mu napisanie artykułu o nowym koledze. W trakcie szukania materiałów, kapitan dowiaduje się, że Mateusz musiał przezwyciężyć w życiu bardzo wiele przeciwności, w tym ciężką chorobę oraz życie w ubogiej rodzinie. Dopiero wtedy chłopak docenia Mateusza i zmienia do niego nastawienie. Już rozumie, że sprawiedliwość wymaga od niego patrzenia na drugiego człowieka przez pryzmat indywidualnych doświadczeń i jego osobistych przeżyć, a nie porównań do innych ludzi. 

Wolność

Piotrek kończy rok szkolny z jedynką na świadectwie i za karę zostaje wysłany do wuja na wakacje w góry. Musi tam pracować w gospodarstwie i uczyć się do poprawki. Buntuje się jednak, ponieważ uważa, że jakiekolwiek zasady godzą w jego wolność osobistą. Wbrew zakazom zabiera siostrę na Orlą Perć – bardzo niebezpieczny górski szlak. Dochodzi tam do tragedii – nieprzygotowanych nastolatków łapie burza, czego nie wytrzymuje Marta i traci przytomność. Nastolatkowie zostają odnalezieni dopiero następnego dnia i przetransportowani do szpitala. Dopiero tam Piotrek rozumie, że wolność nie jest brakiem zasad, lecz umiejętnością poruszania się wśród tych już istniejących tak, by zachować bezpieczeństwo swoje i  innych ludzi.

Przyzwoitość

Rafał czuje się zdradzony, kiedy jego ojciec kupuje sobie wymarzony motocykl i zaczyna zaniedbywać rodzinę na rzecz nowego środowiska. W tym samym momencie poznaje Martę, która również pochodzi z rozbitej rodziny, z którą się zaprzyjaźnia. W dodatku przyłapuje ojca na spacerze z inną kobieta, ale tego samego dnia ojciec ma wypadek i ląduje w szpitalu w ciężkim stanie. Ta sytuacja jest dla Rafała bardzo wymagająca, ponieważ kołacze się pomiędzy żalem do ojca a troską o jego zdrowie. Za radą Marty zaczyna odwiedzać nieprzytomnego ojca codziennie w szpitalu i opowiadać mu o swoim życiu. Wówczas dociera do niego, że przyzwoitość to robienie tego, co trzeba, niezależnie od własnych emocji.

Optymizm

Dwóch kolegów z liceum – Jacek i Marcin – postanawiają wyruszyć rowerami do Lizbony, gdy tylko osiągną pełnoletniość. Długo gromadzą środki i mimo wielu przeciwności, w końcu wyruszają w drogę. Mają wiele przygód, zarówno fascynujących, jak i niebezpiecznych. W końcu Marcin ulega wypadkowi i musi zostać odwieziony do szpitala, a Jacek dociera do Lizbony w pojedynkę. Jest jednak smutny, ponieważ minął się tam o jeden dzień ze swoim idolem – Christiano Ronaldo. Marcin, mimo że nie ukończył trasy i uległ wypadkowi, zachowuje optymizm i cieszy się z wielu przygód, których mógł doświadczyć. 

Przyjaźń

Radek zaprzyjaźnia się z Jackiem, który jest nowy w jego klasie i nielubiany przez innych uczniów. Chłopcy razem uczęszczają na kurs programistyczny, Radek poznaje niepełnosprawną siostrę Jacka – Matyldę, oraz ich pieska Koksa. Po tym jak Radek nie staje w obronie Jacka na boisku, dystans między nimi się zwiększa, a wkrótce Jacek ulega wypadkowi. Radek, by zrehabilitować się w oczach przyjaciela, odzyskuje jego psa z rąk złego człowieka, do którego trafił. Przyjaźń odradza się i wspólnymi siłami udaje się zebrać środki na podróż Matyldy do USA i jej operację. 

Solidarność

To opowieść o Złomku, chłopaku z biednej rodziny, który odstaje od reszty słuszną budową ciała, ale też niedostosowaniem rozwojowym do reszty. Mimo to jest chłopakiem bardzo empatycznym i po prostu dobrym. Pomaga bezdomnym zwierzętom, starszej schorowanej sąsiadce, a nawet broni narratora przez starszymi chuliganami. Złomek ma też bujną wyobraźnię, wymyśla mnóstwo historii o samochodach ze złomowiska, gdyby te ożyły. Narrator spisuje je i decyduje się mówić prawdę, że to Złomek jest ich autorem. To uczy go tego, że nie należy oceniać książki po okładce i czasem nieco „inni” ludzie potrafią być bardziej wartościowi od tych, którzy odnajdują się w większości.

Piękno

Filip wiedziony intuicją kupuje szynszylę przypadkowo napotkaną w sklepie zoologicznym. Gorliwie opiekuje się zwierzątkiem, jednak szybko okazuje się, że cierpi na nieuleczalną alergię na to zwierzę. Ogłasza więc, że odda szynszylę w dobre ręce, osobie, która będzie piękna pod względem duchowym i która będzie umiała odpowiednio zaopiekować się jego towarzyszką. Wśród wielu niezadowalających zgłoszeń znajduje się jedno, które zwraca uwagę Filipa, a które napisała Anulka, jego sąsiadka. Dopiero to uświadamia chłopcu, że w zasadzie pod ręką ma wspaniałą osobę, z którą warto się zaprzyjaźnić.

Mądrość

Kuba, uważany za niezbyt rozgarniętego, otrzymuje od kosmity hełm, dzięki któremu staje się bardzo mądry. Nagle wygrywa wszystkie konkursy w szkole i zaczyna budzić zainteresowanie na arenie międzynarodowych naukowców. Jego talent zauważają jednak ludzie o nieprzyjaznych zamiarach, przed którymi Kuba ucieka razem z przyjaciółką Mają. W końcu traci hełm, ale mimo to udaje mu się obmyślić plan, według którego mogą wydostać się z pułapki. Maja dostrzega wówczas, że prawdziwą mądrość Kuba ma w sobie  i do jej wykorzystania nie potrzebuje żadnych kosmicznych gadżetów.