Jacek Soplica (ksiądz Robak) to jeden z najważniejszych bohaterów „Pana Tadeusza”. Jest to postać dynamiczna – jego życie ulegało znaczącym zmianą, które wpływały nie tylko na niego samego, ale również na jego otoczenie. Bohater przeszedł przemianę, za sprawą której odpokutował wcześniejsze przewinienia.
Charakterystyka Jacka Soplicy
Jacek Soplica urodził się w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Był bratem Sędziego. Za młodu Jacek był przystojnym, sprawnym fizycznie mężczyzną, co wiązało się z jego dużym powodzeniem u kobiet. Nosił – zgodnie z ówczesną modą – długie wąsy, które szybko stały się jego znakiem charakterystycznym (nosił przydomek Wąsal). Młody Jacek Soplica świetnie radził sobie w pojedynkach i polowaniach. Umiejętności te, w połączeniu z jego charakterem – był wybuchowy, odważny, porywczy i lubił zabawę – doprowadziły do tego, że w opinii społeczności uchodził za człowieka mało statecznego i niepoważnego. Otaczał się gronem przyjaciół, jego nazwisko znane było lokalnej społeczności. Stolnik Horeszko cenił sobie przede wszystkim wpływy Jacka w okolicznych sejmikach. Z tego powodu często zapraszał go do swojego zamku, gdzie przyjmował młodego mężczyznę ze wszystkimi honorami.
Jacek Soplica, mimo tego, że był osobą lubianą i cenioną, posiadał za młodu bardzo złe cechy charakteru. Był kłótliwy, zapalczywy, porywczy i dumny. Powodowało to, że wielu uczestników sejmików wolało nie wchodzić mu w drogę, a w powszechnej opinii uznawany był za osobę konfliktową. Soplica lubił swoją pozycję, często przechwalał się i żartował. Miał opinię hulaki – mimo tego, że otaczał się gronem wiernych przyjaciół, wielu ludzi uważało go za postać agresywną i trudną w rozmowie.
W czasie wizyt u Stolnika, Jacek zakochał się z wzajemnością w Ewie Horeszkównie – córce Stolnika. Mimo sympatii do Jacka, Horeszko nie chciał zgodzić się na ich związek. Przyjmował na swoim dworze Jacka głównie z powodu zysków, jakie ten mógłby mu zapewniać. Jacek Soplica w czasie swojej sejmikowej kariery dysponował trzystoma głosami; te w wielu sprawach mogły działać na korzyść Horeszki. Ten fakt stary Stolnik traktował jako wyjątkowo przydatny, jednak nie wyobrażał sobie, by młody Soplica mógł dołączyć do rodziny jako jego zięć. Uznawał najpewniej, podobnie jak reszta społeczności, że Soplica ma zbyt wybuchowy charakter i zbyt upodobał sobie zabawę, by być dobrym mężem. Zgodnie z ówcześnie panującym zwyczajem, Jacek został poinformowany o odrzuceniu przez rodzinę Stolnika przy pomocy sugestywnie podanej mu do stołu czarnej polewki – symbolu odmowy. Jacek Soplica załamał się, jednak ostatecznym ciosem dla niego było wydanie Ewy przez Horeszkę za bogatego kasztelana. Wówczas Jacek zapałał żądzą zemsty – z racji swojego porywczego charakteru nie mógł pogodzić się z odmową. Nie radząc sobie z emocjami, Jacek zaczął uciekać w alkohol. W międzyczasie ożenił się z kobietą, którą nie darzył uczuciem – z tego związku narodził się Tadeusz. Żona Jacka prędko umarła, do czego przyczyniło się w dużej mierze pijaństwo Soplicy. Jacek został kompletnie sam ze swoimi nałogami, tęsknotą za Ewą i wzgardzony przez Horeszkę.
Pewnego dnia zemsta, którą od długiego czasu planował Jacek, mogła dojść do skutku. Mężczyzna często przejeżdżał obok zamku Horeszków. W czasie jednej z takich wędrówek zauważył, że zamek zaatakowany został przez Moskali. Jacek – ogarnięty szałem – dołącza do zamieszania i mierzy ze swojej strzelby w kierunku Stolnika. Ten, o czym Soplica nie mógł wiedzieć, wybacza mu w momencie śmierci, wykonując w jego kierunku znak krzyża. Po tych wydarzeniach Jacek Soplica musiał żyć z piętnem mordercy. Towarzyszyły mu nieustanne wyrzuty sumienia – nie tylko dlatego, że zabił człowieka, ale również z tego powodu, że jego planowana zemsta nigdy nie miała przybrać takiego wymiaru. Chciał dokuczyć Stolnikowi za to, że ten go odrzucił, jednak nigdy nie chciał go zabić. Tragedia, której przyczyną stał się Soplica, wynikała przede wszystkim z jego porywczego charakteru. Za śmiercią Stolnika stała przede wszystkim dynamiczna sytuacja, z którą porywczy Soplica nie potrafił sobie poradzić.
Śmierć Stolnika była momentem, który zniszczył życie Jacka Soplicy. Postanowił on uciec – przyjmuje święcenia, staje się zakonnikiem i zmienia imię. Od tej pory znany jest jako ksiądz Robak. Przydomek ten miał obrazować, jak nisko mężczyzna upadł i jak bardzo chce ukazać swoją pokorę wobec świata. Jako duchowny starał się odpokutować swoje winy. Dołączył do armii napoleońskiej, podróżuje po świecie. Walczył za ojczyznę w wielu miejscach – należał do armii generała Dąbrowskiego. Na polu walki wielokrotnie dowodził swojego patriotyzmu – nigdy nie zdradził ojczyzny mimo tego, że często był więziony i torturowany. Działał również w organizacjach konspiracyjnych i w Legionach Polskich we Włoszech. Mimo wszystko wciąż starał się sprawować pieczę nad swoim synem. Koresponduje z bratem, Sędzią, udzielając mu wskazówek co do wychowania Tadeusza. Dzięki niemu Tadeusz uzyskał wykształcenie. Robak planował, by ten objął Soplicowo, ale również zdobył odpowiednie nauki i spełnił swoją powinność wobec narodu. Po przyjeździe do Soplicowa ksiądz Robak stara się nie tylko pogodzić zwaśnione rody, ale również ułożyć życie swojego syna i zaszczepić patriotyczną postawę wśród okolicznych mieszkańców. Kolejnym – najważniejszym – aktem pokuty ze strony księdza Robaka było zasłonienie własną piersią potomka Horeszków – Hrabiego. Postrzelony, spowiada się Gerwazemu, wyjawia swojego pochodzenie i uzyskuje przebaczenie od wiernego sługi Stolnika – Gerwazego. Chwilę później umiera.
Jacka Soplicę można uznać za przykład bohatera romantycznego. Choć w samej historii pojawia się jedynie epizodycznie, wywarł bardzo duży wpływ na fabułę epopei. Uwikłany jest w większość najważniejszych wydarzeń – sporu o zamek, losu Tadeusza i sposobu zarządzania Soplicowem. Zgodnie z konwencją romantyczną Jacek Soplica przeżywa nieszczęśliwą miłość. Jest ona przyczyną kolejnych nieszczęść, jakie spadają na rody Horeszków i Sopliców. Miłość Jacka została odwzajemniona przez jego ukochaną, jednak ich związek nie doszedł do skutku ze względu na złą sławę młodego mężczyzny i sprzeciw ojca Ewy. Podobnie jak wielu innych bohaterów romantycznych Soplica przeszedł długą drogę – nieszczęśliwy i odrzucony mężczyzna stał się powodem tragedii, co doprowadziło go do upadku, ucieczki oraz, w późniejszym czasie, pokuty. Jako ksiądz Robak Jacek Soplica zaangażował się przede wszystkim w sprawę narodową, co również jest cechą romantycznego bohatera i zostało sportretowane przez pisarzy tego okresu na wiele sposobów. Jednak to przede wszystkim przemiana bohatera jest powodem, dla którego można uznać Jacka Soplicę za wzorowy przykład bohatera romantycznego. Jego bogaty życiorys pozwala również na to, by określić go jako głównego bohatera „Pana Tadeusza”.
Jacek Soplica – mimo błędów młodości – odpokutował swoje winy. Działał nie tylko na rzecz swojej rodziny, ale również ojczyzny. Wszystkie trudy i wyrzeczenia, jakie miały miejsce w jego życiu po przywdzianiu stroju zakonnego sprawiły, że umarł jako człowiek zasłużony, wolny i oczyszczony ze wszystkich zarzutów.