Kajko i Kokosz. Szkoła latania – bohaterowie

Kajko i Kokosz. Szkoła latania to komiks autorstwa Janusza Christy, w którym autor ten nakreślił wiele bardzo ciekawych charakterów. Bohaterowie żyją w bliżej niesprecyzowanej przeszłości, w czasach słowiańskich. Nie oznacza to jednak, że ich postawy i charaktery dalekie są od współczesnych. Wręcz przeciwnie – w każdej z postaci komiksu jesteśmy w stanie odnaleźć coś, co mamy w sobie lub mają w sobie ludzie w naszym najbliższym otoczeniu dzisiaj. Tak samo potrafią wywoływać w nas śmiech czy wzruszać nas, ponieważ w gruncie rzeczy są do nas bardzo, ale to bardzo podobni. 

Kajko

Jeden z najodważniejszych wojów kasztelana Mirmiła. Jest niepozorny – ma krępą budowę ciała, jest dosyć niski i nie sprawia wrażenia silnego. W czasie walki jest jednak niezwyciężony,niezależnie czy potyka się za pomocą miecza czy łuku. Nie oznacza to jednak, że walczy często. Kajko unika przemocy i konfrontacji, skłania się zawsze najpierw do rozwiązania każdej sprawy w sposób intelektualny, za pomocą sprytu i błyskotliwości. Od czasu do czasu pozwala sobie jednak na odrobinę luzu i wraz ze swoim przyjacielem Kokoszem figluje i psoci. Jest mu bardzo oddany, tak samo jak kasztelanowi Mirmiłowi za którego byłby w stanie skoczyć w ogień. 

Kokosz

Potężny wojownik z Mirmiłowa, przyjaciel Kajka, żołnierz kasztelana. Na pierwszy rzut oka, silny i niebezpieczny, jednak wewnątrz kryjący gołębie serce, uwielbienie dla biesiad, jedzenia i dobrego napitku, a także – co niespotykane – sporą dozę zwykłej lękliwości i tchórzostwa. Nie jest zbyt lotny intelektualnie, ale potrafi nadrobić to męstwem, siłą i prostotą myślenia o świecie, która nieraz przewyższa intelektualne dysputy. Poczciwy, uczciwy i bardzo lojalny człowiek, który bardzo często wywołuje uśmiech wesołości, politowania i sympatii. 

Kasztelan Mirmił

Władca całego grodu w Mirmiłowie. Mężczyzna sprawiedliwy i dobry dla swoich poddanych, oddany mąż, uwielbiany przez swoich żołnierzy. Na co dzień rozsądny i pełen rozwagi, jednak zdarza mu się zostać zmanipulowanym czyjąś wizja tak, jak miało to miejsce z ideą latania, która zawładnęła jego wyobraźnią. Kiedy obierze sobie jakiś cel, nie jest w stanie zajmować się niczym innym, jak tylko jego realizacją. Po wydarzeniach w komiksu zostaje mu nadany pseudonim „Waleczny”. Zdarzają mu się jednak chwilę zwątpienia, w których przerasta go odpowiedzialność i przytłacza ogrom obowiązków. 

Lubawa

Żona kasztelana Mirmiła. Kobieta obdarzona bardzo postawną sylwetką, czym przytłacza swojego męża. Wspiera go jednak i zawsze pomaga mu w trudniejszych chwilach. Potrafi również postawić go do pionu, gdy ten wpada na jakiś niefortunny pomysł lub kiedy przytłaczają go obowiązki 

Łamignat

Okoliczny rozbójnik, który posiada jednak poczciwą duszę. Rabuje tylko bogatych, by potem zrabowane łupy rozdawać ubogim i potrzebującym. Charakteryzuje się przerażającym wyglądem i ogromną posturą, którą wzbudza postrach. Przyjaźni się z mieszkańcami Mirmiłowa, w szczególności zaś z Kajkiem i Kokoszem. Jest mężem Jagi, chociaż przyznaje, że w przeszłości sam się jej bał. Bohatersko bierze udział w obronie Mirmiłowa przed Krwawym Hegemonem i armią zbójcerzy. 

Jaga

Czarownica mieszkająca w okolicach Mirmiłowa, ciotka Kokosza. Kobieta inteligentna, obdarzona nie tylko darem magicznym, lecz także ogromną wiedzą dotyczącą magicznych ziół i warzenia czarodziejskich eliksirów. Przechytrza samego Łamignata i by zainteresować go swoją osobą, zmienia się w piękną i młodą dziewczynę. Wraz z ukochanym angażują się mocno w obronę Mirmiłowa przez Krwawym Hegemonem i jego zbójcerzami. 

Krwawy Hegemon

Antagonista kasztelana Mirmiła, czarny charakter. Krwawy władca armii zbójcerzy, który pałą nienawiścią. Od zawsze pragnął podbić gród i nigdy mu się to nie udawało. Miał na to szansę dopiero po wywabieniu z niego Mirmiła, Kajka i Kokosza, lecz ci zdążyli powrócić i ostatecznie przepędzić zbójcerzy z okolic grodu i dać kolejnego łupnia zbójeckiemu władcy.