Napisz recenzję książki Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi

Nie każdy jest wielbicielem literatury młodzieżowej, szczególnie jeśli lata nastoletnie mamy już za sobą. Ostatnio sięgnęłam po powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, przeznaczoną właśnie dla młodych czytelników. Sądzę, że może się spodobać wielbicielom science fiction, nawet jeśli nie są już nastolatkami.

Powieść przedstawia losy trójki nastoletnich przyjaciół: Felixa, Neta i Niki. Towarzyszy im podczas pierwszych miesięcy w nowej szkole, które obfitują w naprawdę niezwykłe zdarzenia. Trzecioosobowa narracja sprawia, że czytelnik może wczuć się w myśli i odczucia różnych bohaterów, a nie tylko jednej postaci. Psychologia bohaterów nie znajduje się jednak tutaj na pierwszym miejscu, ponieważ akcja jest bardzo wartka. W powieści dzieje się naprawdę sporo, a tytułowy Gang Niewidzialnych Ludzi jest tylko jednym z licznych wątków. Utwór został napisany prostym językiem, jakiego można spodziewać się po powieści młodzieżowej. Pojawia się sporo pojęć związanych z technologią, ale są objaśnione, co jest moim zdaniem kolejnym plusem – nawet informatyczny laik nie poczuje się zagubiony.

Powieść ukazała się w 2004 roku, dlatego tym bardziej interesujące są wątki nowych technologii. Takie rozwiązania, jak roboty czy sztuczna inteligencja są obecne w codziennym życiu bohaterów. Autorowi do pewnego stopnia udało się więc przewidzieć przyszłość – kilkanaście lat po premierze książki AI odgrywa coraz ważniejszą rolę, choć daleko jeszcze do rozwiązań tak zaawansowanych, jak przestawia autor.

Książka jest dobrą propozycją dla wielbicieli zagadek: nie tylko logicznych, ale nawet paranormalnych! Nie jest to jednak pozycja dla miłośników klasycznych kryminałów, ponieważ prawdopodobnie ze względu na skierowanie do młodego czytelnika, wszystkie tajemnice rozwiązują się dość szybko. Nie ma tutaj skomplikowanych intryg i wielu podejrzanych, chociaż oczywiście wciąż obecna jest nutka tajemnicy, szczególnie że na końcu losy antagonisty nie są całkowicie pewne…

Na uwagę zasługują z pewnością wątki społeczne, ponieważ życie bohaterów to nie tylko rozwiązywanie zagadek, ale też szkoła i trudny proces dojrzewania. Najlepszym przykładem jest tutaj Nika, dziewczyna, która skrywa niejedną tajemnicę. Nie zabrakło również tematyki prześladowania, błędów w systemie edukacji, konieczności zmierzenia się z dorosłym życiem czy zagrożeń związanych z dorastaniem w świecie w coraz większym stopniu opierającym się na nowych technologiach. 

Podsumowując, polecam sięgnąć po powieść Rafała Kosika i przekonać się, jak autor widzi przyszłość świata i polskiej młodzieży. Utwór szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom zagadek, wątków sci-fi i i paranormalnych. Jeśli jednak wolicie skupiać się na losach nastoletnich bohaterów i ich prywatnych perypetiach, również znajdziecie tutaj coś dla siebie.

Dodaj komentarz