Hamlet jako dramat szekspirowski

Hamlet należy do dzieł niezwykle złożonych pod względem zarówno fabuły, jak i sposobu jej przedstawienia. Szekspir w tym dramacie ponownie zrywa ze sztywnymi założeniami i wyznacznikami tragedii antycznej, tworząc po raz kolejny inspirujące dzieło wynikające z poszukiwań artystycznych.

Hamlet jako tragedia zemsty

Hamlet to tragedia Williama Szekspira, której fabuła oparta jest na idei zemsty. Młody książę dowiaduje się, że nowy król Danii zdobył tron w nieuczciwy sposób, mordując jego ojca. Od tej pory życie Hamleta zmienia się i w stu procentach zostaje podporządkowane zemście, do której nakłania go duch zmarłego monarchy. 

Na czym polega paradoks moralny Hamleta wobec Gertrudy i Ofelii?

Stosunek Hamleta, tytułowego bohatera najsłynniejszego dramatu autorstwa Williama Szekspira, do kobiet, można by najprościej określić jako nieco skomplikowany. Zraził się on do płci przeciwnej, jednak każdej kobiecie ze swojego najbliższego otoczenia ma do zarzucenia coś innego, wszystko jednak ma związek z moralnym lub niemoralnym ich zachowaniem. 

Jak Hamlet traktuje swoją matkę, Gertrudę?

Relacja Hamleta i jego matki, królowej Gertrudy, delikatnie rzecz ujmując nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak za sprawą mnóstwo niewyjaśnionych zaszłości pomiędzy tym dwojgiem ludzi, lecz przede wszystkim dlatego że matka Hamleta wzięła udział w spisku na życie jego ojca.  Hamlet, główny bohater dramatu Williama Szekspira, od początku fabuły dramatu ma do matki żal … Czytaj dalej

Jakim władcą byłby Hamlet, gdyby zasiadł na tronie?

Hamlet to tytułowy bohater najwybitniejszego chyba dzieła Williama Szekspira. To duński książę, któremu nigdy nie dane jest zasiąść na tronie, ponieważ wplątuje się w intrygę dworską. Odkrywa, że nowy król zabił swojego poprzednika, czyli ojca Hamleta. Młodzieniec popada w obłęd z powodu pragnienia zemsty, co ostatecznie doprowadza do śmierci wielu osób. 

Hamlet w rozmowie z Rozenkrancem i Gildensternem mówi: „Dania jest więzieniem”. Wyjaśnij, jak rozumiesz tę wypowiedź

Hamlet Williama Szekspira to dramat, który oprócz ogromnego ładunku emocjonalnego, metafizycznego i duchowego, posiada również ogromny potencjał literacki. Świadczy o tym choćby fakt, że dzieło stało się kopalnią cytatów i przysłów, które funkcjonują w języku potocznym wielu kultur do dzisiaj. Jednym z najsłynniejszych jest wypowiedziane przez tytułowego bohatera sformułowanie, że „Dania jest więzieniem”, które można interpretować na bardzo wiele sposobów.

Analiza IV monologu Hamleta – Być albo nie być – oto jest pytanie

Monolog rozpoczynający się od słów „Być albo nie być – oto jest pytanie” to chyba najsłynniejszy monolog nie tylko z Hamleta Williama Szekspira, lecz także w całej twórczości dramaturgicznej nowożytnego świata. Sformułowanie to na stałe weszło do języka sztuki oraz do języka potocznego, lecz mało kto wie, jakie słowa i treści znajdują się w dalszym biegu monologu.