Analiza IV monologu Hamleta – Być albo nie być – oto jest pytanie

Monolog rozpoczynający się od słów „Być albo nie być – oto jest pytanie” to chyba najsłynniejszy monolog nie tylko z Hamleta Williama Szekspira, lecz także w całej twórczości dramaturgicznej nowożytnego świata. Sformułowanie to na stałe weszło do języka sztuki oraz do języka potocznego, lecz mało kto wie, jakie słowa i treści znajdują się w dalszym biegu monologu. 

Klaudiusz – charakterystyka

Klaudiusz z Hamleta Williama Szekspira to główny czarny charakter słynnego dramatu. Jest to postać, która gromadzi w sobie wszystkie najgorsze cechy, jakie jesteśmy w stanie dzisiaj połączyć z zawodem polityka: jest przebiegły, dąży do celu po trupach, nie odczuwa wyrzutów sumienia i traktuje całe życie jak jedną wielką grę, w której liczy się tylko zwycięstwo bez względu na cenę. 

Motyw teatru w teatrze w Hamlecie

William Szekspir w swoim dramacie, pt. Hamlet zastosował wiele nowatorskich chwytów stylistycznych i inscenizacyjnych. Miały one wpływ na odbiór historii, która wydawała się przez to jeszcze bardziej autentyczna, a odbiorca mógł jeszcze dogłębniej utożsamić się z bohaterami.

Hamlet jako bohater tragiczny

Tragizm jest kategorią wywodzącą się jeszcze z czasów starożytnych. Określa on sytuację, z której nie ma dobrego wyjścia. Jakąkolwiek decyzję podejmie człowiek postawiony w sytuacji tragicznej, doprowadzi ona do mniejszego lub większego nieszczęścia.

Hamlet – bohaterowie

Hamlet Williama Szekspira to dramat obfitujący w wiele naprawdę interesujących i skomplikowanych postaci. W każdej z nich przestawiona została cząstka człowieczeństwa. Nikt nie jest tutaj kryształowo dobry, każdy ma coś „za uszami”, każdy ulega pokusom, złym myślom i emocjom.

Hamlet – motywy literackie

Hamlet Williama Szekspira to jeden z najważniejszych dramatów literatury światowej. Kilkaset lat po swojej premierze pozostaje nadal w czołówce najczęściej wystawianych i reintrepretowanych dzieł, a jego bohaterowie stali się obiektami zainteresowań nie tylko innych artystów i twórców, lecz także naukowców różnych dziedzin. Dzieje się tak, ponieważ w Hamlecie spotkać można mnóstwo motywów, które odsłaniają mroczną prawdę o naturze … Czytaj dalej

Hamlet – charakterystyka

Hamlet to chyba jedna z najsłynniejszych postaci literatury nie tylko europejskiej, lecz także ogólnoświatowej. Ten tytułowy bohater dramatu autorstwa Williama Szekspira od momentu swojego debiutu setki lat temu, do dziś utrzymuje miejsce wśród najważniejszych postaci teatru i literatury. Mieści w sobie niezwykły i bardzo mroczny konglomerat ludzkich wątpliwości, dylematów, niepokoju i sprzeczności, dzięki czemu może się w nim przejrzeć każdy z nas. Jednak to pewnie tylko jeden z wielu czynników, które decydują o tym, że Hamlet odnajduje coraz większą popularność w kolejnych pokoleniach. 

Hamlet jako dramat szekspirowski

Hamlet należy do dzieł niezwykle złożonych pod względem zarówno fabuły, jak i sposobu jej przedstawienia. Szekspir w tym dramacie ponownie zrywa ze sztywnymi założeniami i wyznacznikami tragedii antycznej, tworząc po raz kolejny inspirujące dzieło wynikające z poszukiwań artystycznych.