Przejdź do treści
  • strona główna
  • interpretacje
  • opracowania
  • zbiory poezji
  • pytania jawne
    • pytania jawne 2024 – odpowiedzi
    • pytania jawne 2025 – odpowiedzi
    • pytania jawne 2026 – odpowiedzi
LekcjaPolskiego.pl

Pieśni Kochanowskiego

Pieśni Jana Kochanowskiego – główne cechy

Jan Kochanowski pisał Pieśni przez wiele lat, jednak nie opublikował ich za życia, nie licząc kilku pojedynczych utworów. Dzieło to w całości ukazało się dopiero po śmierci poety, w roku 1586, nakładem Drukarni Łazarzowej w Krakowie, w opracowaniu Jana Januszowskiego.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XII z Ksiąg wtórych – Pieśń o cnocie – interpretacja

Pieśń XII z Ksiąg wtórych Jana Kochanowskiego, nazywana także Pieśnią o cnocie, jest utworem przypominającym przemówienie, ukształtowanym zgodnie z zasadami retoryki. Odwołuje się do filozofii stoickiej, a ściśle rzecz biorąc – ważnego dla niej pojęcia cnoty.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń IX z Ksiąg pierwszych – Chcemy być sobie radzi – interpretacja

Pieśń IX z Ksiąg pierwszych, tytułowana od początkowych słów Chcemy być sobie radzi, ma charakter filozoficzno-refleksyjny. Składa się z dziesięciu czterowersowych strof o rymach parzystych (aabb), w których dwa początkowe wersy mają po siedem, a dwa kolejne po trzynaście sylab.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XXV z Ksiąg wtórych – Czego chcesz od nas, Panie – interpretacja

Pieśń XXV z Ksiąg wtórych należy do najwybitniejszych i najdojrzalszych tekstów Jana Kochanowskiego, a zarazem także najwcześniejszych. Powstała najprawdopodobniej pod koniec lat 50. XVI wieku.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych – Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony – interpretacja

Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych jest ostatnim utworem Ksiąg wtórych, stąd zajmuje w nim szczególne miejsce. W takiej sytuacji można by spodziewać się, że będzie ona syntezą wszystkich jego utworów, zgrupowanych wokół rozmaitych tematów (np. wiersze patriotyczne, biesiadne, miłosne, religijne, refleksyjne).

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XIX z Ksiąg wtórych – Pieśń o dobrej sławie – interpretacja

Pieśń XIX z Ksiąg wtórych tworzy regularny trzynastozgłoskowiec o rymach parzystych (aabb), nadając jej spokojny ton. Wiersz ma charakter refleksyjny. „Ja” liryczne, które można utożsamiać z Janem Kochanowskim, występuje w roli moralisty i przekazuje czytelnikom własny system wartości.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XIV z Ksiąg wtórych – Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie – interpretacja

Pieśń XIV z Ksiąg wtórych Kochanowskiego została włączona przez poetę do Odprawy posłów greckich jako druga kwestia chóru. Mimo to jest kompozycją wyraźnie zamkniętą, w pełni zrozumiałą bez odwołań do wcześniejszych i późniejszych wydarzeń w dramacie.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń IX z Ksiąg wtórych – Nie porzucaj nadzieje – interpretacja

Pieśń IX z Ksiąg wtórych, nazywana często od rozpoczynających ją słów Nie porzucaj nadzieje, jest utworem refleksyjno-filozoficznym. Składa się z siedmiu czterowersowych strof o rymach parzystych (aabb), w których dwa początkowe wersy mają po siedem, a dwa kolejne po jedenaście sylab.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń V z Ksiąg wtórych – Pieśń o spustoszeniu Podola – interpretacja

Dominujący nastrój w Pieśniach Kochanowskiego to spokój. Pieśń V z Ksiąg wtórych, zwana Pieśnią o spustoszeniu Podola przez Tatarów, jest bezpośrednią ekspresją gwałtownych uczuć poety i odbiega od tej reguły. Pojawiają się tutaj takie emocje, jak złość, oburzenie, gorycz czy ironia.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego

Pieśń XX z Ksiąg pierwszych – Miło szaleć, kiedy czas po temu – interpretacja

Pieśń XX z Ksiąg pierwszych, nazywana od rozpoczynających ją słów Miło szaleć, kiedy czas po temu, ma charakter biesiadny. Kochanowski odwołuje się tu do dwóch starożytnych szkół filozoficznych: epikureizmu i stoicyzmu.

Tagi Jan Kochanowski, Pieśni Kochanowskiego
Starsze wpisy
Page1 Page2 Następny →
  • Wesele – streszczenie
  • Lalka – streszczenie
  • Afryka Kazika – streszczenie
  • Martwe dusze – streszczenie
  • Pani Bovary – streszczenie
  • Kajko i Kokosz. Szkoła latania – streszczenie
  • Polityka prywatności
2025 © lekcjapolskiego.pl