Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Łąka (poemat)

Łąka (poemat)

Poemat Łąka, który dał tytuł całemu tomowi, można uznać za programowy utwór autora Sadu rozstajnego. Jest on kwintesencją Leśmianowskiej koncepcji człowieka i świata oraz skupia w sobie liczne odwołania do filozofii początku XX wieku, będącej inspiracją dla poety.

Utwór składa się z sześciu części, z których każda liczy osiem pięciowersowych strof, czyli pentastychów. Każde dwa pierwsze wersy mają po 13 sylab, dwa następne 8, a ostatni – ponownie 13. Poemat charakteryzuje się regularnymi rymami aabba. Wszystkie te cechy tworzą warstwę melodyjną Łąki.

 

Dzieło Leśmiana utrzymane jest w konwencji dialogu, jaki narrator-bohater wiedzie z personifikowaną Łąką. Uwagę zwracają liczne pytania, wykrzyknienia i wielokropki – charakterystyczne dla sytuacji konwersacyjnej. Forma dialogiczna wskazuje na równorzędność obojga interlokutorów – człowieka i natury. Rozmowę rozpoczyna Łąka, zwracając się do narratora:

 

 

 

 

Czy pamiętasz, jak głowę wynurzyłeś z boru,

Aby nazwać mnie Łąką pewnego wieczoru?

                Zawołana po imieniu

                Raz przejrzałam się w strumieniu –

I odtąd poznam siebie wśród reszty przestworu.

 

Łąka ukazuje człowiekowi nową perspektywę istnienia.

 

 

1 2 3 4 5 6 7
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW