Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Urszula Kochanowska

Urszula Kochanowska

Urszula Kochanowska Leśmiana pochodzi z tomu Napój cienisty (1936) i należy do cyklu pt. Postacie, którego bohaterami są różne osobliwe, najczęściej nadprzyrodzone istoty. Utwór jest balladą, o czym świadczą takie cechy, jak np. eksponowanie niezwykłych i dramatycznych wydarzeń, szkicowość fabuły (choć w tym przypadku nie jest to ballada ludowa).


 
Zaświaty i pośmiertna egzystencja to charakterystyczne elementy świata przedstawionego w poezji Leśmiana, tym razem jednak autor umieszcza je na tle tradycji renesansu. Wiersz odwołuje się na prawach aluzji literackiej do Trenów Jana Kochanowskiego, a ściślej do Trenu XIX, ostatniego utworu opus magnum autora Odprawy posłów greckich. Cykl ten poeta poświęcił swojej przedwcześnie zmarłej małoletniej córce Urszuli, dzięki czemu stała się ona pierwszym tak uhonorowanym dzieckiem w historii naszej literatury. W utworze czarnoleskiego mistrza ojciec podczas snu widzi swoją ukochaną dziewczynkę i dowiaduje się, że została zbawiona. Leśmian tworzy dalszy ciąg tej historii, ukazując dramat Urszuli, która, jak się okazuje, cierpi podobnie jak ojciec. Tworzy przy tym wizję fantastyczną – pierwiastek wiary katolickiej traci tutaj swoje znaczenie.

 

Poeta nie posługuje się współczesnym Kochanowskiemu językiem staropolskim, lecz wprowadza delikatną archaizację (poglądasz, straszno, przyoblekam, czarnolaski)[1], co stanowi ciekawe nawiązanie do dawnej literatury. Leśmian wykorzystuje także regularny trzynastozgłoskowiec, który występuje w wielu utworach Trenów.
 
Wiersz napisany został strofą dystychiczną (dwuwierszową) o rymach parzystych. W wielu wersach mamy do czynienia ze składnią polisyndetyczną, czyli złożoną ze współrzędnych członów, połączonych w tym przypadku spójnikiem i. Ponadto każda zwrotka przynosi jedną, wyodrębnioną kompozycyjnie informację.
 
1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW