Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Ogólniki

Ogólniki

Ogólniki umieścił Norwid na początku swojego cyklu poetyckiego pt. Vade-mecum. Utwór ten odgrywa w nim rolę wstępu, wiersza programowego. Należy do liryki autotematycznej: jego tematem jest poezja, istota jej tworzenia i relacje między poetą a rzeczywistością, choć wszystkie poruszone tutaj kwestie można także odnieść do każdego typu wypowiedzi.

By unaocznić drogę poznania człowieka, Norwid posłużył się historią ewolucji wyobrażeń ludzi na temat globu ziemskiego: na początku sądzono, że jest on kulą, dopiero później odkryto, że ma kształt geoidalny. Stopniowe poszerzanie się naszej wiedzy o Ziemi staje się tutaj metaforą ludzkiego poznania. Podmiot liryczny – artysta – zmienia się w kolejnych okresach życia. W pierwszej strofie przedstawiony zostaje jako człowiek młody. Jest wrażliwy, spontaniczny, niedoświadczony, ufny, nieporadnie werbalizuje swoje pierwsze olśnienia pięknem świata:

 

 Gdy z wiosną życia duch Artysta

 Poi się jej tchem jak motyle,

 Wolno mu mówić tylko tyle:

     „Z i e m i a  j e s t  k r ą g ł a – j e s t  k u l i s t a!”

 

Dlatego zaczyna od prostego stwierdzenia, że ziemia ma formę kuli. Dojrzałość przynosi jednak rozczarowanie rzeczywistością, smutek z powodu upływu czasu, a także krytycyzm wobec głoszonych wcześniej poglądów:

 

 Lecz gdy późniejszych chłodów dreszcze

 Drzewem wzruszą – i kwiatki zlecą –

 Wtedy dodawać trzeba jeszcze:

 „U  b i e g u n ó w  –  s p ł a s z c z o n a  n i e c o …”

 

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Wiersz o istocie poznania. Zaczynamy od ogólników (w wiosenną młodość), a w jesienną dojrzałość powinniśmy dążyć (na pewno poeta, czyli ktoś szukający prawdy) do konkretu - nazwania rzeczy tym jednym, odpowiednim imieniem.

07.10.2018 r., IP: 87.205.86.98 taktotak

mądrze.

19.01.2017 r., IP: 85.28.136.180 Ja

Ciekawa, dojrzała interpretacja

22.01.2015 r., IP: 78.88.193.246 an

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW