Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Informacje o autorze

Czesław Miłosz - informacje o autorze

Czesław Miłosz (1911-2004) – jeden z najważniejszych twórców polskiej literatury XX wieku. Na jego ogromny dorobek składa się wiele tomów poezji, powieści, eseje i tłumaczenia (na język polski: wybranych ksiąg Biblii, dzieł Williama Szekspira, Johna Miltona, Thomasa Stearnsa Eliota, Williama Butlera Yeatsa, na angielski: niektórych naszych poetów, np. Zbigniewa Herberta).

Przyszły laureat nagrody Nobla urodził się w 1911 roku w szlacheckiej rodzinie w Szetejniach w powiecie kiejdańskim na Litwie, której motyw obecny jest w wielu jego utworach. Wielokulturowość i tolerancyjna atmosfera tego miejsca, a także wydarzenia historyczne, których był świadkiem już jako dziecko – rewolucja październikowa i wojna polsko-bolszewicka – wywarły ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.

 

 

Miłosz kształcił się w Wilnie – najpierw w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta, gdzie w 1929 r. zdał maturę, następnie studiował polonistykę, a później prawo w Uniwersytecie Wileńskim. Debiutował na łamach studenckiego pisma „Alma Mater Vilnensis”. Należał do sekcji Twórczości Oryginalnej Koła Polonistów. W ramach Koła powstała z jego inicjatywy grupa poetycka Żagary oraz pismo o tej samej nazwie. W czasie studiów Miłosz wydał pierwszy tom wierszy Poemat o czasie zastygłym (1933). W 1934 roku otrzymał nagrodę Wileńskiego Związku Literatów za twórczość poetycką. Po ukończeniu nauki i powrocie ze stypendium we Francji podjął pracę w Polskim Radiu w Wilnie, jednak niedługo po tym został zwolniony z powodu prowadzenia działalności na rzecz kultury białoruskiej i popierania Litwinów w dążeniach do przejęcia Wilna. W tym czasie opublikował tom Trzy zimy (1936) oraz odbył podróż do Włoch, a później przeprowadził się do Warszawy, by pracować w tamtejszym Polskim Radiu.

 

Gdy Niemcy zaatakowali Polskę, Miłosz udał się na południe kraju, a później do Rumunii. Wrócił do Wilna, gdy w 1940 r. zostało ono przekazane Litwinom przez ZSRR. Po rozpoczęciu okupacji opuścił to miasto. Wówczas Miłosz ponownie przeniósł się do zajętej przez Niemców Warszawy. Poeta uczestniczył tam w podziemnym życiu literackim, publikując swoje utwory pod pseudonimem Jan Syruć. Drukował też wiersze w prasie konspiracyjnej, wygłaszał odczyty na tajnych zebraniach literackich, nawet wydawał książki. Po upadku Powstania Warszawskiego wyjechał do Krakowa. Doświadczenia wojny zawarł w tomie wierszy pt. Ocalenie.

 

12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nooooo nie no super ekstea????????????✈????♨????

18.04.2018 r., IP: 188.146.243.19 Oskalek

Dobre info

17.09.2015 r., IP: 95.171.121.166 Tazor

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW