Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Który skrzywdziłeś

Który skrzywdziłeś

Wiersz Który skrzywdziłeś powstał w Waszyngtonie w 1950 r., a więc w czasie pracy Miłosza w polskiej placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych, na parę miesięcy przed podjęciem przez niego decyzji o wyemigrowaniu do Francji i złożeniem w Paryżu prośby o azyl.

Autor Zniewolonego umysłu napisał go zatem w przełomowym okresie dla swojej twórczości i biografii. Poeta w ciągu kilku lat pracy jako dyplomata zetknął się z wieloma komunistycznymi politykami i doskonale poznał mechanizmy sprawowania tzw. władzy ludowej – druga połowa lat 40. oraz lata 50. XX wieku były najtrudniejszym okresem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czasami stalinizmu, kiedy prześladowano, torturowano, więziono, a niekiedy nawet zabijano niewinnych ludzi w imię wypaczonej ideologii komunizmu.

Utwór Który skrzywdziłeś należy do jednego z najistotniejszych nurtów w pisarstwie Miłosza – nurtu poezji obywatelskiej (określanej też mianem publicystycznej). Wiersz ten z czasem stał się jednym z najważniejszych tekstów o PRL-u. Jego fragmenty umieszczono na pomniku stoczniowców poległych w 1970 r., znajdującym się w Gdańsku (wzniesiono go już w 1980 r., przed przemianami ustrojowymi).

 

Wypowiedź liryczna stanowi w całości bezpośredni zwrot do adresata – tyrana, który skrzywdził prostego człowieka. Ów despota pozbawiony jest jakichkolwiek skrupułów moralnych. Czyniąc zło, drwi ze swoich ofiar, a ponadto otacza się służalcami i pochlebcami, którzy – motywowani strachem – wykonują wszystkie jego rozkazy:

 

 Który skrzywdziłeś człowieka prostego

 Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,

 Gromadę błaznów koło siebie mając

Na pomieszanie dobrego i złego (…)

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW