Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Moja wierna mowo

Moja wierna mowo

Wiersz Moja wierna mowo powstał w 1968 r. Miłosz przebywał wówczas na emigracji w Stanach Zjednoczonych i pracował jako wykładowca akademicki w uniwersytecie w Berkeley. Utwór ten jest zapisem rozterek poety dramatycznie przeżywającego odłączenie od ojczyzny i konflikt z polskością.

Podmiot liryczny można utożsamiać z samym Miłoszem ze względu na obecne tu wątki autobiograficzne. Ujawnia się bezpośrednio, przemawiając w pierwszej osobie liczby pojedynczej, i kieruje swoją wypowiedź do tytułowej wiernej mowy:

 

Moja wierna mowo,

służyłem tobie (…)

 

Podlega ona swoistej animizacji czy wręcz personifikacji. Poeta podkreśla swój osobisty stosunek do „adresatki” jego wypowiedzi, opatrując ją określeniem moja. Przydaje jej wierności i podkreśla obopólną realizację tej wartości: wierna jest zarówno mowa, jak i autor, który jej służy, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność.

 

Metafora miseczek z kolorami i przywołanie kilku szczegółów polskiej przyrody – brzozy, konika polnego i gila – stanowi egzemplifikację oddanej posługi poetyckiej:

  

(…) Co noc stawiałem przed tobą miseczki z kolorami,

 żebyś miała i brzozę i konika polnego i gila

 zachowanych w mojej pamięci.

 

1 2 3 4 5 6 7
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Wiersz aktualny w dzisiejszych czasach, w dobie masowych emigracji na Zachód

18.08.2014 r., IP: 31.2.4.239 Polish girl

Bardzo dobra interpretacja wiersza, sprawny język. Gratuluję. Można byłoby odwołać się do świetnego eseju Jana Prokopa "Antynomie Miłosza", fragment: (...) Fali dzikości Miłosz usiłuje przeciwstawić kruchą tarczę Rozumu, Prawdy, Dobra. Epoce wielbiącej relatywizm - przeciwstawia Wartości. (...) Jego poezja ma wiele wspólnego z zamawianiem i zaklęciem, jest bowiem odwracaniem zła, nieszczęścia, chaosu, wołaniem o nadzieję.

24.02.2013 r., IP: 159.205.120. Nauczycielka polskiego

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW