Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Barok » Jan Andrzej Morsztyn » Do panny

Do panny

Utwór ten prezentuje gatunek zwany fraszką. Osoba mówiąca w wierszu, którą jest kochanek, zwraca się do tytułowej Panny.

Cztery początkowe wersy rozpoczynają się od anaforycznych powtórzeń wartościującego przymiotnika twardy bądź twarde. Za każdym razem zostaje on wykorzystany w celu dookreślenia posiadającego taką cechę przedmiotu. Podmiot liryczny wylicza więc kolejno żelazo, dyjament, dąb i skały:

 

Twarde z wielkim żelazo topione kłopotem,

     Twardy dyjament żadnym nieużyty kłopotem,

Twardy dąb stary wiekiem skamieniały,

     Twarde skały na morskie nie dbające wały (…)

 

W tym momencie następuje zwrot do Panny, w którym „ja” liryczne nieoczekiwanie stwierdza, że serce jego ukochanej jest twardsze od przywołanych przez niego przedmiotów:

 

Twardszaś ty, panno, której łzy me nie złamały,

     Nad żelazo, dyjament, stary dąb i skały.

 

Osoba mówiąca raz jeszcze wylicza wszystkie wspomniane wcześniej obiekty, posługując się figurą sumacji (sumacja to rodzaj puenty wymieniającej wszystkie wprowadzone wcześniej motywy w zaskakującym ujęciu). Słowa te, wypełniając dwa ostatnie wersy wiersza, tworzą puentę utworu.

 

Bohater liryczny fraszki, występując w roli kochanka, eksponuje w ten sposób obojętność kobiety wobec jego doznań. Koncept buduje tutaj zestawienie kobiecego serca z tym, co nieożywione, a więc niezdolne do odczuwania: żelaza, diamentu, dębu i skał (koncept  to mający zadziwić czytelnika oryginalny pomysł formujący utwór poetycki zarówno pod względem budowy, jak i treści). Miłość w tym wierszu jest niespełniona, lecz nie ma wymiaru tragicznego: monolog funkcjonuje na płaszczyźnie flirtu, dworskiej igraszki.

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Dobre opracowane.Dziekuje.

21.04.2018 r., IP: 94.254.133.3 Beata

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW