Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Na Konrata

Na Konrata

Na Konrata znaczy tyle co „o Konradzie”; Konrat to dawna forma imienia Konrad. Kochanowski często rozpoczynał tytuły swoich utworów od przyimka „na”, np. Na dom w Czarnolesie, Na lipę, Na nabożną, Na zdrowie.


 
Ta króciutka fraszka ukazuje scenę z życia dworu. Wyśmiewa obżarstwo, jedną ze szlacheckich przywar. Zaprezentowany tu bohater milczy podczas obiadu, ponieważ przez cały czas je i ma usta pełne pożywienia. Informację tę ujmuje zwięzłe pytanie retoryczne:
 
Milczycie w obiad, mój Panie Konracie,
Czy tylko na chleb gębę swą chowacie?
 

Podmiot liryczny ujawnia się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, na co wskazuje zaimek mój, zatem mamy do czynienia z liryką bezpośrednią. Zwrot osoby mówiącej do bohatera mój Panie Konracie świadczy o tym, że zna ona tego człowieka i wprost formułuje swoją naganę, nie stroniąc od dosadnego określenia gęba. Skoro pozwala sobie na takie uwagi, może stać od niego wyżej w hierarchii społecznej albo być z nim w poufałych stosunkach. Czasownik milczycie występuje w drugiej osobie liczby mnogiej, jednak pełni funkcję drugiej osoby liczby pojedynczej. Zabieg ten w innym kontekście mógłby dodać bohaterowi godności, jednak tutaj ma charakter ironiczny.
 
Co ciekawe, Konrad nie spożywa wykwintnych potraw, tylko wypełnia swoje usta chlebem – pokarmem kojarzącym się z zaspokajaniem prymarnych potrzeb.
 
Na niniejszą fraszkę składają się dwa wersy, czyli dystych. Tworzy go dwunastozgłoskowiec o rymach parzystych (aa), dokładnych, żeńskich. Utwór charakteryzuje się niezwykłą lapidarnością.


 

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

haha xd kolacz ma b5

23.05.2018 r., IP: 91.231.25.90 konrat

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW