Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren XI (Fraszka cnota! - powiedział Brutus porażony)

Tren XI (Fraszka cnota! - powiedział Brutus porażony)

Tren XI zajmuje w całym cyklu Trenów miejsce szczególne. Zawiera bowiem opis kulminacyjnego momentu załamania dotychczasowego światopoglądu Jana Kochanowskiego – poety renesansowego, a tu przede wszystkim ojca, niemogącego pogodzić się z bólem po stracie ukochanej córki.

Utwór ten tworzy wiersz stychiczny (bez podziału na strofy), składa się z szesnastu wersów. Tren rozpoczyna się od rozwinięcia słów Brutusa, „fraszka cnota”:

„Fraszka cnota”, powiedział Brutus porażony.

     Fraszka, kto sie przypatrzy, fraszka z każdej strony.

Na przestrzeni niemal całego utworu podmiot liryczny podaje argumenty na potwierdzenie tej tezy, obalającej zresztą znaczenie wartości, które Kochanowski cenił, co wyraził przede wszystkim w Pieśniach.

Istotne dla zrozumienia refleksji poety jest wyjaśnienie kontekstu historycznego utworu. Marek Juniusz Brutus był rzymskim politykiem, który zabił Juliusza Cezara. Wiedząc, że czeka go zemsta jego następców i nie widząc szansy na jej uniknięcie, postanowił popełnić samobójstwo. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział, brzmiały:

O nędzna cnoto, byłaś tedy tylko słowem, a ja cię czciłem jako coś rzeczywistego, ty zaś byłaś niewolnicą Losu.

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Genialne opracowanie, bez wątpienia bardzo przydatne. Widoczne odniesienia do cytatów i doskonałe uzasadnienia poszczególnych wątków. Wszystko jasno i zrozumiale wyjaśnione, a jeśli ktoś odczuwa niedosyt, to praca pozostawia również margines na własne przemyślenia i opinie dotyczące utworu.

05.04.2016 r., IP: 159.205.67.83 Anonimowa

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW