Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Juliusz Słowacki » Sowiński w okopach Woli

Sowiński w okopach Woli

Wiersz Sowiński w okopach Woli jest poświęcony pamięci polskiego generała Józefa Longina Sowińskiego (1777-1831), który uczestniczył w powstaniu kościuszkowskim, w kampanii napoleońskiej na Moskwę w 1812 roku (wówczas stracił nogę) i ostatecznie w powstaniu listopadowym. Jako jeden z obrońców Warszawy walczył on w Reducie Wolskiej, gdzie zginął 6 listopada 1830 roku, w czasie rosyjskiego natarcia.

Utwór prezentuje typ liryki patriotycznej, eksponując heroicznego bohatera, Polaka poświęcającego swoje życie dla dobra narodu.

Liryk Sowiński w okopach Woli opowiada o ostatnich chwilach życia generała. Zbudowany jest z dziesięciu ośmiowersowych strof, napisanych ośmiozgłoskowcem. Rymy nie pojawiają się tu prawie wcale, co w połączeniu z prostym językiem zbliża dzieło Słowackiego do utworu narracyjnego.

 

Wiersz rozpoczyna się od prezentacji otoczenia oraz starego generała, po którym widać, że w życiu brał udział już w niejednej walce. Ukazane miejsce jest ruiną. Jedno spojrzenie na nie wystarczy, by dojść do wniosku, że wojna została przegrana i nie ma niemożliwości obrony:

W starym kościołku na Woli

Został jenerał Sowiński,        

Starzec o drewnianej nodze,

I wrogom się broni szpadą;

A wokoło leżą wodze       

Batalionów i żołnierze,

I potrzaskane armaty

I gwery: wszystko stracone!

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW