Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Maria Pawlikowska-Jasnorzewska » Laura i Filon

Laura i Filon

Laura i Filon Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej odwołuje się na prawach aluzji literackiej do identycznie zatytułowanej znanej sielanki Franciszka Karpińskiego. Poetka sięgnęła zatem do konwencji sentymentalizmu, ukształtowanej jeszcze w epoce oświecenia.

 

Mimo to utwór jest całkowitym zaprzeczeniem sentymentalnej sielanki. Jego lektura wzbudza niepokój, przynosi rozczarowanie czytelnikowi przyzwyczajonemu do pogodnej atmosfery poezji Karpińskiego.


Polemikę z tradycją sentymentalizmu zapowiada już początek wiersza:

 

 A jawor był szumiący, ponury i siny,

 Miał dużo, dużo liści, jak drzewo na sztychu.

 

 

Spójnik „a” i następujące po nim słowa zdają się uzupełniać treści zawarte w utworze Karpińskiego. O tym, że Laura i Filon Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej stanowi uszczegółowienie oświeceniowej sielanki, świadczy także to, iż nie ujawniający się podmiot liryczny buduje swoją wypowiedź w czasie przeszłym.

 

Pierwsza strofa wiersza zawiera opis przyrody. Upersonifikowany motyw natury służy poetyckiemu odkłamaniu sztuczności sytuacji lirycznej wiersza i zarazem nadaje naturalnym rekwizytom świata przedstawionego status pełnoprawnych bohaterów. Jawor, wokół którego spotykali się bohaterowie sielanek, okazuje się szumiący, ponury i siny, choć miał dużo, dużo liści. Takie jego opisanie niweczy sielskość krajobrazu, przekonuje o jego stagnacji, zamarciu. Służy to deprecjacji gatunku sielanki i sentymentalnej konwencji literackiej. Wydawałoby się, że nagła zmiana tonacji kolorystycznej – ukazanie na tym tle malin – odmieni nastrój utworu, ale to przynosi jeszcze większy niepokój: uosobione maliny naigrywają się półgłosem z obserwowanych postaci:

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW