Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Maria Pawlikowska-Jasnorzewska » Wybrzeże

Wybrzeże

Tytułowe wybrzeże sygnalizuje, że przestrzenią wiersza będzie bezkresny morski krajobraz. Tymczasem pole obserwacji podmiotu lirycznego zawęża się do kilku wyrazistych szczegółów – elementów nadmorskiego pejzażu i organizmów związanych z wodnym środowiskiem:

 

 Meduzy rozrzucone niedbale,

 muszle, które piasek grzebie,

i ryba opuszczona przez fale,

jak serce moje przez ciebie.

 

Nie jest to jednak typowy opis przyrody, gdyż ostatni wers dowodzi, że stanowi on tylko pretekst do przedstawienia dramatu rozgrywającego się w ludzkiej duszy.

 

 

Każdy z pierwszych trzech wersów eksponuje inny składnik przybrzeżnego widoku, dzięki czemu kształtuje się plastyka utworu. W początkowym i przedostatnim wierszu meduzy rozrzucone i ryba opuszczona zostały opisane przy użyciu imiesłowowych form czasownika, które ustateczniają liryczny pejzaż. Okoliczniki – niedbale i przez fale – dookreślają te sformułowania, wskazując na chaos przedstawionego obrazu. Z kolei muszle z drugiego wersu schowane są w piasku, ledwie widać je spod złocistej masy.

 

Ukazana stagnacja i bezład są synonimami zawodu miłosnego, poczucia opuszczenia „ja” lirycznego przez ukochaną osobę. Stan uczuciowego rozczarowania został zatem ukryty za wyrazistymi szczegółami obrazowymi, a środki te służą do uwydatnienia trwania tego stanu.

 

Sposób zaprezentowania tematu utworu, nieodwzajemnionego uczucia, pozwolił poetce uniknąć ckliwego sentymentalizmu i banału, o jaki nietrudno w przypadku liryki miłosnej. Ponadto wypowiedź osoby mówiącej cechuje dystans wobec swoich przeżyć i dyskrecja w mówieniu o nich.

 

(z tomu Pocałunki, 1926)

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Dobra. a inne wiersze?

22.10.2017 r., IP: 185.153.35.190 Ja

Może być

25.05.2015 r., IP: 5.172.236.39 Piotr Klimek

Może być

25.05.2015 r., IP: 5.172.236.39 Piotr Klimek

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW