Bon na notebook dla nauczyciela. Jak skorzystać z programu?

Bon na laptopa dla nauczycieli to nowa inicjatywa wspierająca pracowników systemu oświaty. Jak skorzystać z tego programu i jaki laptop wybrać?

Czy z programów finansowanych mogą skorzystać nauczyciele niepublicznych szkołach podstawowych?

Z bonu na notebook mogą skorzystać nauczyciele pracujący w publicznych szkołach artystycznych, ogólnokształcących, technikach i innych placówkach oświatowych. Za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel może sfinansować zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego, który może pomóc w pełnieniu obowiązków zawodowych. Co ważne, nie ma znaczenia nauczany przez nauczyciela przedmiot – ważne jest, by pozostawał w stosunku pracy. Bon na laptopa dla nauczyciela to specjalny środek płatniczy o wartości 2500 zł. Taka kwota w zupełności wystarczy do zakupu prostego modelu umożliwiającego bezproblemowe korzystanie z multimediów, programów biurowych lub edukacyjnych.

Program jest skierowany do nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz w szkołach artystycznych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Bon ten ma postać elektroniczną, a kod potwierdzający jego otrzymanie zostaje wysłany na adres e-mail nauczyciela. Jest to inicjatywa mająca na celu wspieranie edukacji i umożliwienie nauczycielom dostępu do niezbędnego narzędzia pracy, jakim jest laptop. 

Bon na notebook dla nauczyciela. Czy wybór laptopa przeglądarkowego ma sens? 

Laptopy przeglądarkowe, zwane także Chromebookami, cieszą się rosnącą popularnością. Za wyborem jednego z nich przemawiają liczne zalety Przede wszystkim chodzi o przystępne ceny, pozwalające łatwo zmieścić się w przewidzianym przez ministerstwo budżetem. Cechują się także szybkim startem i dużą wydajnością, ponieważ opierają się na lekkim systemie operacyjnym Google Chrome OS. Ich bateria pozwala na długi czas pracy bez konieczności częstego ładowania. Dzięki integracji z usługami Google, zapewniają natychmiastowy dostęp do przeglądarki internetowej i aplikacji online na czele z dokumentami Google, które można wykorzystać do przechwoywania i udostępniania materiałów edukacyjnych.

Zakup laptopa krok po kroku. Jak złożyć wniosek do organu prowadzącego szkołę?

Regulamin programu określa także pewne warunki, takie jak data zatrudnienia nauczyciela oraz okres ważności bonu (wygasa on 31 grudnia 2025 roku). Bon na notebook dla nauczyciela można wykorzystać wyłącznie na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego, który spełnia określone wymagania techniczne. Co ważne, jego realizacja możliwa jest jedynie w wybranych sklepach. Z listą zarejestrowanych podmiotów można zapoznać się w materiałach Ministerstwa Cyfryzacji.

Finansowanie ze środków publicznych zakupu laptopa dla nauczyciela jest bardzo proste. By ubiegać się o przyznanie dofinansowania, należy zastosować się do następującej instrukcji:

  • wypełnienie wniosku zawierającego imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu komórkowego i adres e-mail;
  • dołączenie do wniosku oświadczenia o nieotrzymaniu wcześniej laptopa, laptopa przeglądarkowego ani wsparcia finansowego na ich zakup z innych źródeł publicznych. Oświadczenie powinno także zawierać stwierdzenie, że wnioskodawca jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia;
  • przekazanie wniosku dyrektorowi szkoły, który następnie przekazuje go do organu prowadzącego;
  • weryfikacja wniosku w systemie teleinformatycznym;
  • przesłanie kodu potwierdzającego na adres e-mail i realizacja bonu.

Co ważne, nauczyciel, który skorzystał z bonu, przez 5 lat od daty zakupu nie może sprzedać, darować ani użyczyć zakupionego dzięki niemu laptopa.

Program bonów na laptopy dla nauczycieli stanowi ważny krok w kierunku wsparcia edukacji i umożliwienia nauczycielom dostępu do nowoczesnych narzędzi pracy. Dzięki tej inicjatywie, nauczyciele mają możliwość zakupu laptopów lub laptopów przeglądarkowych, które pomogą im w prowadzeniu zajęć i doskonaleniu warsztatu pracy. Co ważne, procedura uzyskania bonu jest prosta i przebiega dość szybko.

fot: pexels