opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
William Szekspir - najważniejsze informacje o autorze
William Szekspir (ang. William Shakespeare) ur. w 1564 r. w Stratford-upon-Avon, zm. w 1616 r., tamże) – dramaturg angielski, poeta, aktor. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, reformatorów teatru oraz wybitnego twórcę wszechczasów, choć... (pozostało znaków: 3069)
Hamlet - informacje wstępne
Data powstania: prawdopodobnie 1601 rok. Data pierwszego wystawienia na scenie: 1601 rok, teatr The Globe. Data pierwszego wydania: 1603 rok (bez wiedzy autora); 1604 rok (pod kontrolą Szekspira). Epoka: przełom renesansu i baroku, epoka elżbietańska. Rodzaj: dramat w pięciu aktach. Gatu... (pozostało znaków: 863)
Okoliczności powstania Hamleta
Współcześnie trudno jednoznacznie i niepodważalnie określić źródła Hamleta, gdyż teksty utworów, którymi inspirował się Szekspir, zaginęły i znane są tylko z przekazów pośrednich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Szekspir napisał Hamleta. Badacze jako przybliżoną dat... (pozostało znaków: 1994)
Czas i miejsce akcji Hamleta
Dramat Szekspira dzieje się w Danii. Nie określono w didaskaliach dokładnego czasu historycznego. Jednak analizując aluzje historyczne zawarte w tekście – wojna z Norwegią, przejęcie władzy w Danii przez angielskiego monarchę – można przypuszczać, że akcja dzieje się w pierwszej połowi... (pozostało znaków: 3294)
Hamlet - plan wydarzeń
Warta Marcellusa, Bernarda i Horacego. Pojawienie się ducha zmarłego króla. Audiencja u króla. Problem z księciem norweskim Fortynbrasem. Dziwne zachowanie Hamleta. Nienawiść Hamleta w stosunku do kobiet. Poinformowanie Hamleta o pojawianiu się tajemniczej... (pozostało znaków: 849)
Hamlet - streszczenie
Hamlet - streszczenie krótkie Królestwo Danii. Rządy sprawuje brat zmarłego przed miesiącem króla. Nowy król pojął za żonę dawną monarchinię. Z całą sytuacją nie może pogodzić się książę Hamlet. Młodzieniec zachowuje się dziwnie, jest smutny i melancholijny, czym mart... (pozostało znaków: 23941)
Charakterystyka Hamleta
Hamlet: *książę duński, syn Gertrudy i Hamleta, *jego ojciec został zabity przez brata, *bardzo wrażliwy i uczuciowy młodzieniec, *zakochany początkowo w Ofelii, pisze do niej piękne listy, * nie akceptuje zachowania matki, przez jej pryzmat patrzy na płeć piękną – gardzi kobietami... (pozostało znaków: 850)
Charakterystyka Gertrudy
Gertruda: *matka Hamleta, żona poprzedniego i teraźniejszego króla, *uległa, poddaje się woli małżonka, *słaba, *z Klaudiuszem łączył ją romans jeszcze za życia ojca Hamleta, *po śmierci męża bardzo szybko ponownie bierze ślub, *zakłamana, *nie kocha Hamleta, *umiera wypijaj... (pozostało znaków: 63)
Charakterystyka Klaudiusza
Król Klaudiusz: *brat poprzedniego króla, mąż Gertrudy, *zabił brata aby posiąść jego żonę i zdobyć koronę, *podstępny i kłamliwy, *chce zabić Hamleta, aby prawda nie wyszła na jaw, *okrutny, *obłudny, *przez chwilę czuje wyrzuty sumienia, szuka ukojenie w modlitwie, je... (pozostało znaków: 151)
Charakterystyka Poloniusza
Poloniusz: *królewski szambelan, *ojciec Laertesa i Ofelii, *nie jest przychylny Hamletowi, każe córce zerwać z nim kontakty, *fałszywy, *intrygant, *posłuszny królowi, *ginie przypadkiem z rąk Hamleta, *podstępny i podejrzliwy: nie ufa nawet swoim dzieciom, La... (pozostało znaków: 38)
Charakterystyka Laertesa
Laertes: *syn Poloniusza i brat Ofelii, *znakomity szermierz, *posłuszny i kochający syn, *wyjeżdża do Francji, *dobry i sprawiedliwy, *pragnie pomścić śmierć ojca, daje się wciągnąć w intrygi Klaudiusza, *zabity przypadkiem przez Hamleta, wcześniej rani śmiertelnie księcia, *na ło... (pozostało znaków: 152)
Charakterystyka Ofelii
Ofelia: *córka Poloniusza i siostra Laertesa, *obiekt miłości Hamleta, *posłuszna ojcu, wykonuje jego polecenia – zrywa kontakty z Hamletem, następnie próbuje podstępem dowiedzieć się, jakie są przyczyny szaleństwa księcia, *łatwowierna, *po odrzuceniu przez Hamleta i... (pozostało znaków: 59)
Charakterystyka Rozenkranca i Gildensterna
Rozenkranc i Gildenstern: *dawni znajomi Hamleta, *sprowadzeni przez Klaudiusza na zamek w celu odkrycia przyczyny szaleństwa księcia, *fałszywi, podstępni, przekupni, *giną na skutek intrygi Hamleta. (pozostało znaków: -184)
Charakterystyka Horacego
Horacy: *oficer na zamku, *widzi ducha byłego króla na nocnej warcie, *oddany i szczery przyjaciel Hamleta – doradza księciu, próbuje odwieść go od wzięcia udziału w pojedynku, *inteligentny, *zostaje wykonawcą testamentu Hamleta, opowiada Fortynbrasowi historię księc... (pozostało znaków: -7)
Charakterystyka Ducha Króla
Duch Króla: *pojawia się na nocnej warcie w pełnej zbroi, *budzi respekt i szacunek, *wyjawia Hamletowi okoliczności swojej śmierci, *domaga się zemsty na bracie, *każe Hamletowi szanować matkę i nie krzywdzić jej. Główne cechy: zjawa, mściwy, sprawiedliwy. (pozostało znaków: -103)
Hamlet jako dramat szekspirowski
Hamlet należy do dzieł niezwykle złożonych pod względem zarówno fabuły, jak i sposobu jej przedstawienia. Szekspir w tym dramacie ponownie zrywa ze sztywnymi założeniami i wyznacznikami tragedii antycznej, tworząc po raz kolejny inspirujące dzieło wynikające z poszukiwań artystycznych. *... (pozostało znaków: 2240)
Hamlet - najważniejsze cytaty
Akt I Marcellus: Źle się dzieje w państwie duńskim.   Hamlet:  Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom.   Hamlet:  Słabości, imię twe kobieta.   Hamlet: Ale pękaj, serce moje, bo usta milczeć mus... (pozostało znaków: 1576)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności