Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Mężczyzna zrozumiał wreszcie, jak wiele traci, stawiając na pierwszym miejscu pieniądze, a nie relacje z innymi. Duchy przypomniały mu, jak rozstał się z ukochaną, ponieważ nie dbał o nią, ale o karierę. Scrooge zobaczył również, jak dobrze bawią się goście na przyjęciu bożonarodzeniowym jego siostrzeńca, na które co roku odrzucał zaproszenie. Ebenezer ujrzał nawet własną samotną śmierć, po której służba rozkradała wszystkie należące do Scrooge’a przedmioty. Ebenezer, mimo swojego podeszłego wieku, zdołał się zmienić. Scrooge zaczął pomagać ubogim, a szczególnie rodzinie swojego pracownika, Boba Cratchita. Odnowił też kontakty z siostrzeńcem oraz zaczął odnosić się do ludzi z większym szacunkiem i życzliwością. Przemianę zauważyli wszyscy w jego otoczeniu, którym trudno było uwierzyć, jak bardzo zmienił się Scrooge.

Losy Scrooge’a czy Jacka Soplicy pokazują, że niezależnie od wieku oraz wagi dawnych win, człowiek jest w stanie zmienić swoje życie. Nie do końca mamy wpływ na okoliczności, ale to my decydujemy o tym, jak się zachowamy.

Dodaj komentarz

x