Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, mające ich przekonać, że warto postępować zgodnie z wartościami, które zawarte są w wielu książkach. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Na początku pragnę Was serdecznie przeprosić, że oderwałem Was od Waszych lekcji, żeby wygłosić to przemówienie, chociaż pewnie wielu z Was będzie mi za to wdzięcznych. Miałem jednak ważny powód, by to zrobić. Otóż ostatnio w naszej szkole rozgorzała ważna dyskusja na ważny temat, której echa do dzisiaj odbijają się od ścian korytarzy na przerwach. Dyskusja ta dotyczyła pytania, czy warto czerpać wartości z książek i żyć w zgodzie z nimi. W związku z tym, jako przewodniczący samorządu, poczułem się zobligowany do tego, by zabrać głos i zrobić to publicznie. 

Niech będzie mi wolno od razu na wstępie zauważyć, że wychodzę w swojej przemowie z pozycji człowieka, który jest gorącym zwolennikiem czytania książek i czerpania z nich różnego rodzaju mądrości życiowych. Pochodzę z domu, w którym literatura zawsze była bardzo istotną częścią życia codziennego. Sam w swoim dorosłym życiu staram się czytać jak najwięcej. Co mi to jednak daje, mógłby zapytać co dociekliwszy z Was. Uważam, że w książkach zawarta jest wielka mądrość, którą możemy kierować się w życiu, nawet jeśli jest nam ona przekazywana przy pomocy treści i wątków przejaskrawionych, hiperbolicznych lub wręcz fantastycznych. Literatura uruchamia wyobraźnię, pozwala nam postawić się w roli bohaterów i bez przeżywania trudnych sytuacji, zastanowić się nad tym, co zrobilibyśmy na ich miejscu. Stajemy się więc mądrzejsi. Mowa ta jednak nie może się obyć bez przykładów, ponieważ chodzi mi głównie o to, by ukazać Wam konkrety, które spowodowały, że w tej dyskusji zajmuję właśnie takie stanowisko. 

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na powieść Alberta Camusa, pt. Dżuma, znaną Wam zapewne z lekcji języka polskiego. Często ignorujemy lektury szkolne, jako te, do których przeczytania nas się zmusza, i automatycznie traktujemy je z przymrużeniem oka, nie czytamy ich uważnie. Ta powieść natomiast wymaga uważnej lektury, wówczas można czerpać z niej bardzo wiele. Oto miasto Oran zostaje odcięte od świata, ponieważ wybucha w nim epidemia dżumy. Autor pokazuje nam szereg postaw charakterologicznych, jakie wykazują ludzie w tak ekstremalnej sytuacji. Doktor Rieux to postawa altruistyczna, ojciec Paneloux reprezentuje religijny fundamentalizm, dziennikarz Rambert egoizm, a Cottard – przestępcze wyrachowanie. Niektóre z tych postaw zmieniają się, co również jest bardzo ciekawą obserwacją. Dzięki temu mamy szansę zastanowić się nad tym, jak my sami byśmy się zachowali w takiej chwili. Czy rzucilibyśmy się do pomocy chorym ludziom, czy raczej chcielibyśmy za wszelką cenę uciec z miasta? Takich pytań raczej nie zadalibyśmy sobie bez takiej lektury. 

Kolejnym przykładem jest choćby powieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, pt. Inny świat. To drastyczny przykład, o czym wiedzą wszyscy, którzy mieli okazję zetknąć się już z tą lekturą na lekcjach języka polskiego. To brutalna opowieść o tym, jak wyglądała rzeczywistość łagrów w czasie II wojny światowej. Autor opisuje własny pobyt w jednym z nich. Były to miejsca, które zaprzeczały wszystkim wartościom wykształconym do tej pory przez człowieczeństwo. Nie liczyły się tam uczciwośc, szlachetnośc, altruizm czy współczucie. Wygrywali ci, którzy byli wyrachowani, nie liczyli się z życiem i dobrem drugiego człowieka, byli zdolni do kłamstwa i przemocy. Ta powieść jest dla nas wszystkich ostrzeżniem, że niezależnie od czasów, musimy dbać o wartości, według których żyjemy, ponieważ one same z siebie nie będą po prostu trwać. Tak samo jak roślina domowa nie przetrwa, jeśli nie będziemy jej pielęgnować. To gorzka prawda, o której moglibyśmy łatwo zapomnieć, gdyby nie tak wstrząsające świadectwa literackie, jak właśnie Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Koleżanki i Koledzy, nie chcę zabierać Wam więcej czasu. Mam nadzieję, że to moje krótkie wystąpienie przekonało Was, że warto żyć w zgodzie z wartościami promowanymi przez literaturę. Na pewno zaś warto ich w literaturze szukać. Dzisiejszy świat oferuje nam wiele rozrywek, które tak naprawdę rozpraszają nas i odwracają nasza uwagę od prawdziwie istotnych rzeczy. Pamiętajmy, by od czasu do czasu znaleźć chwilę na obcowanie z dobrą i mądrą książką, bo to naprawdę skarbnica wiedzy i doświadczenia, do których otrzymujemy dostęp niemal za darmo.